Sejm uchylił art. 5 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=C83B36465287CA6DB75A08470A518754?id=164039]ustawy o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych oraz ich rodzin[/link], który uniemożliwiał wypłatę świadczeń osobom zamieszkującym za granicą.
Senacka Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji wniosła ostatnio do tej nowelizacji jeszcze jedną, ważną poprawkę.
Z pierwszą petycją obywatelską w sprawie zmiany tego właśnie przepisu wystąpiła do marszałka Senatu Polka mieszkająca na stałe w Wielkiej Brytanii. Postulowała zrównanie uprawnienia do otrzymywania świadczeń z ustawy o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych przez osoby mieszkające zarówno w kraju, jak i za granicą. Zwróciła się o skreślenie art. 5, który uzależniał wypłatę renty inwalidzkiej dla cywilnych ofiar wojny od stałego zamieszkiwania na terytorium Polski.
[b]Autorce petycji, uprawnionej do pobierania renty inwalidzkiej, zawieszono wypłacanie świadczenia właśnie z tego powodu, że mieszka w innym niż Polska państwie członkowskim UE. Europejski Trybunał Sprawiedliwości w Luksemburgu orzekł, że takie działanie narusza prawo obywateli UE do swobodnego przemieszczania się i pobytu na terytorium państw członkowskich.[/b] Z chwilą wejścia Polski do Unii ustawodawstwo krajowe powinno być zgodne z prawem wspólnotowym.
Sejm znowelizował ustawę o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych oraz ich rodzin i ustawę o świadczeniu pieniężnym przysługującym osobom deportowanym do pracy przymusowej oraz osadzonym w obozach pracy przez III Rzeszę i ZSRR.