Dlatego że nie spełnia przesłanek warunkujących wypłatę tego świadczenia. Jakie one są? Mówi o tym art. 71 ustawy z 20 kwietnia 2004 o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (tekst jedn. DzU z 2008 r. nr 69, poz. 415 ze zm.; dalej ustawa).
Zgodnie z tym przepisem świadczenie przysługuje bezrobotnemu, m.in. jeżeli nie ma dla niego propozycji odpowiedniej pracy, stażu czy przygotowania zawodowego dorosłych. Na tym nie koniec.
Aby uzyskać zasiłek, bezrobotny co do zasady powinien także w okresie 18 miesięcy poprzedzających dzień zarejestrowania być zatrudniony i osiągać wynagrodzenie w kwocie co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę, od którego opłacane były składki na Fundusz Pracy. Taki stan powinien trwać łącznie przez co najmniej 365 dni.
Nie wszystko się zalicza
Do tego okresu zalicza się również czas pobierania renty z tytułu niezdolności do pracy lub służby wojskowej, renty szkoleniowej oraz przypadające po ustaniu zatrudnienia okresy pobierania zasiłku chorobowego, macierzyńskiego, zasiłku w wysokości zasiłku macierzyńskiego lub świadczenia rehabilitacyjnego.
Jednak zaliczeniu nie podlega już okres opieki nad osobą z orzeczonym stopniem niepełnosprawności, za który wypłacane było świadczenie pielęgnacyjne.