Pieniądze gromadzone na koncie uczestnika OFE, gdy pozostaje on w związku małżeńskim, a małżonkowie posiadają wspólnotę majątkową, stanowią ich wspólny majątek. Właśnie dlatego, że przepisy określają kapitał emerytalny w OFE jako majątek wspólny małżonków, osoba zawierająca umowę z funduszem emerytalnym musi złożyć pisemne oświadczenie o tzw. stosunkach majątkowych. Musi więc zadeklarować, czy istnieje między nią a jej małżonkiem wspólnota majątkowa.
Jeśli istnieje (tak dzieje się najczęściej) – trzeba zakreślić na formularzu umowy odpowiedni kwadrat (istnienie wspólnoty majątkowej). Nie są wymagane dokumenty potwierdzające ten fakt. Jeśli osoba jest stanu wolnego, zakreśla informację, że oświadczenie o tych stosunkach jej nie dotyczy.
Przykład
Przystępująca do OFE kobieta jest mężatką, a między nią i jej mężem istnieje wspólnota majątkowa. Zapisując się do funduszu, zakreśli tylko w odpowiednim miejscu formularzu umowy, że istnieje między nimi wspólnota. Nie musi przedstawiać dodatkowych dokumentów, które będą zaświadczać, że tak jest.
W razie intercyzy – dokumenty
Jeżeli natomiast osoba zapisująca się do OFE jest żonata/zamężna, ale między nią a jej małżonkiem nie istnieje wspólnota majątkowa (bo podpisała umowę o rozdzielności majątkowej – intercyzę, albo sąd orzekł separację) – ma ona obowiązek udokumentować sposób uregulowania tych stosunków. W takim przypadku musi przedstawić akt notarialny (lub jego poświadczoną kopię) o zawarciu umowy o rozdzielności majątkowej.