Z budżetu państwa mają być opłacane składki na ubezpieczenie społeczne opiekuna zajmującego się niesamodzielnym członkiem rodziny w czasie rocznego, bezpłatnego urlopu. Ich podstawą będzie maksymalnie kwota 1 tys. zł. Takie zmiany w kodeksie pracy wprowadza projekt ustawy o osobach niesamodzielnych. Jego założenia będą dziś prezentowane na Senackiej Komisji Rodziny i Polityki Społecznej.
Tak jak dziecko
– Chcemy, by sytuacja pracowników opiekujących się sędziwymi, niepełnosprawnymi ludźmi była podobna do sytuacji rodziców opiekujących się dziećmi – tłumaczy senator Mieczysław Augustyn, przewodniczący komisji.
– To dobre rozwiązanie. Teraz pracownikowi przysługuje 14 dni zwolnienia na opiekę nad dorosłym członkiem rodziny. W tym czasie otrzymuje zasiłek. Nieobecność w pracy może zostać wydłużona tylko do miesiąca. Po dłuższej pracodawca może rozwiązać umowę o pracę – zauważa Marcin Zieleniecki, profesor Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. – Pracownicy często stają więc przed dylematem: narazić się na utratę zatrudnienia czy zaniedbać opiekę nad bliskim.
– Orzeczenie o niesamodzielności jest możliwe, gdy trwa ona przynajmniej pół roku. Dopiero później można się starać np. o pobyt w domu pomocy społecznej. To też trwa. W tym czasie opiekunowie pozostają bez wsparcia – mówi senator Augustyn.
Przygotowany w komisji projekt ustawy przewiduje też wprowadzenie do kodeksu pracy możliwości zmniejszenia wymiaru czasu pracy o połowę oraz zakazu pracy w nocy dla opiekunów.