ZUS-owi przypomniał o tym Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w wyroku z 26 września 2013 roku (III SA/Gd 363/13).
Na przestrzeni dwóch lat kobieta trzykrotnie została wzywana przez odział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych do obowiązkowego stawiennictwa na badania kontrolne. Po wydanych decyzjach orzeczniczych, dotyczących oceny jej stanu zdrowia ubezpieczona złożyła do ZUS wniosek o przyznanie jej zwrotu kosztów dojazdu do placówki zdrowotnej.
Ubezpieczyciel odmówił kobiecie zwrotu, gdyż jego zdaniem wniosek o zwrot kosztów wpłynął po całym postępowaniu orzeczniczym. Wskazał, że zgodnie z rozporządzeniem w sprawie zwrotu kosztów przejazdu osób wezwanych do osobistego stawiennictwa przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, warunkiem przyznania kosztów jest złożenie pisemnego wniosku, zawierającego oświadczenie o posiadaniu albo nieposiadaniu uprawnień do ulgowych przejazdów publicznym transportem drogowym oraz przedstawienie biletów lub rachunków za przejazd.
ZUS dodał, że postępowania orzecznicze już zakończono oraz wydano decyzje merytoryczne, zatem zgodnie z przepisami szczególnymi oraz procedurą kpa strona utraciła prawo do zgłoszenia roszczenia.
Kobieta postanowiła skierować odwołanie do Sądu Okręgowego Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Gdańsku. Jej zdaniem z przepisów nie wynika, by wniosek o zwrot kosztów stawiennictwa powinien zostać złożony w trakcie toczącego się postępowania, a nie po jego zakończeniu. Kobieta podniosła, że nawet gdyby przyjąć, że wniosek o zwrot kosztów przejazdu powinien być złożony w trakcie postępowania, to i tak żadne ze wszczętych postępowań rentowych nie zostało jeszcze zakończone.