Prezydent odmówił mężczyźnie przyznania specjalnego zasiłku opiekuńczego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, w związku z koniecznością opieki nad swoją schorowaną, niepełnosprawną matką, za okres od 1 lipca 2013 roku. Wskazał, że wnioskodawca nie spełniał przesłanek warunkujących przyznanie zapomogi, wynikających z ustawy o świadczeniach rodzinnych. Tak naprawdę nie zrezygnował z zatrudnienia, ani innej pracy zarobkowej, w związku z koniecznością stałej opieki nad osobą legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności.
Niedoszły beneficjent złożył odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Wyjaśnił, że jego matka jest osobą starszą i schorowaną, wymaga stałej opieki przy wszystkich codziennych czynnościach. Mężczyzna podkreślił, że decyzja prezydenta jest mocno krzywdząca i niesłuszna, gdyż ta wcześniej wydana, w tej samej sprawie, uznawała określenie jego rezygnacji z zatrudnienia jako właściwe i mocą, której przyznano mu prawo do świadczenia pielęgnacyjnego na czas ważności orzeczenia o niepełnosprawności.
Na koniec wskazał, iż w roku 2007 jeszcze pracował, ale z uwagi na chorobę matki musiał przerwać zatrudnienie, aby się nią opiekować. Gdyby nie ta sytuacja prawdopodobnie pracowałby nadal.
Kolegium utrzymało w mocy decyzję prezydenta. Wskazało, iż zgodnie z brzmieniem ustawy o świadczeniach rodzinnych specjalny zasiłek opiekuńczy przysługuje osobom, na których zgodnie z przepisami ustawy Kodeks rodzinny i opiekuńczy ciąży obowiązek alimentacyjny, jeżeli rezygnują z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, w związku z koniecznością sprawowania stałej opieki nad osobą legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby, w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji.
SKO wyjaśniło, że taka zapomoga przyznawana jest zawsze opiekunowi osoby niepełnosprawnej, zatem spełnione muszą być dwie przesłanki: osoba niepełnosprawna musi legitymować się odpowiednim orzeczeniem, co w niższej sprawie nie budzi wątpliwości i po drugie: opiekun musi zrezygnować z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej i nie podejmować tego zatrudnienia, z uwagi na konieczność zapewnienia opieki osobie niepełnosprawnej.