Rodzice wcześniaków z dłuższymi urlopami. Ile tygodni więcej wolnego?

Będą dłuższe urlopy dla rodziców wcześniaków. Matka, która urodziła przedwcześnie, otrzyma więcej czasu płatnej opieki.

Publikacja: 10.09.2024 15:16

Rodzice wcześniaków z dłuższymi urlopami. Ile tygodni więcej wolnego?

Foto: Stock Adobe

Tak wynika z poselskiego projektu nowelizacji kodeksu pracy, którego pierwsze czytanie odbędzie się na rozpoczynającym się w środę posiedzeniu Sejmu.

Czytaj więcej

Nawet 15 tygodni dodatkowego urlopu dla rodziców. Nie tylko gdy urodzi się wcześniak

Duża liczba wcześniaków. Czy to powód do zwiększenia urlopu dla rodziców?

Według danych GUS w 2022 roku w Polsce urodziło się 306 155 dzieci, z czego 22 510 (7,35 proc.) to wcześniaki. Analogicznie w 2021 roku, na 332 731 urodzeń 24 523 (7,37 proc.) było przedwczesnych, w 2020 roku na 356 540 – 25 581 (7,17 proc.), a w 2019 roku na 376 192 – 27 957 (7,43 proc.). Można zatem wyciągnąć wniosek, że aż jedno na czternaścioro dzieci w Polsce rodzi się przedwcześnie.

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami w razie urodzenia dziecka wymagającego opieki szpitalnej, pracownica, która wykorzystała po porodzie 8 tygodni urlopu macierzyńskiego, pozostałą jego część może wziąć w terminie późniejszym, po wyjściu dziecka z placówki.

Więcej urlopu o maksymalnie 24 tygodnie dla rodziców wcześniaków

W nowym projekcie posłowie chcą, aby matka nabywała prawo do wydłużenia urlopu macierzyńskiego o całkowity czas hospitalizacji dziecka, jednak maksymalnie do 24 tygodni ponad jego wymiar podstawowy. W jakich przypadkach będzie to możliwe?

Zgodnie z projektem prawo to będzie przysługiwać jeśli maluch po urodzeniu wymaga hospitalizacji lub opieki hospicyjnej przez okres dłuższy niż 30 dni, w pierwszych 45 dniach życia.

Prawa do wydłużenia urlopu w związku z hospitalizacją będzie mogło zostać też przeniesione pod pewnymi warunkami na ojca dziecka.

Uwagi do projektu ma m.in. główny inspektor pracy. Uważa on, że prawo wydłużenia urlopu macierzyńskiego w związku z hospitalizacją dziecka powinno przysługiwać w określonych sytuacjach dodatkowo także innemu członkowi najbliższej rodziny.

ZUS pyta o definicję opieki hospicyjnej

Z kolei ZUS zwraca uwagę, że doprecyzowania wymaga pojęcie „opieki hospicyjnej”. Jak sugeruje, w celu uniknięcia wątpliwości interpretacyjnych należałoby określić w jakich placówkach powinna być realizowana taka opieka nad dzieckiem, aby możliwe było nabycie uprawnień wynikających z procedowanej ustawy. Organ rentowy zauważa bowiem, że opieka hospicyjna może być realizowana np. w warunkach domowych. Przepisy muszą określać czy w takim przypadku nabywa się prawo do skorzystania z urlopu macierzyńskiego w wyższym wymiarze. ZUS ma też uwagi odnośnie do terminów. W jego ocenie, z projektowanych przepisów jasno nie wynika czy okres dłuższy niż 30 dni powinien w całości wystąpić w pierwszych 45 dniach życia dziecka. Czy też może rozpocząć się przed upływem 45 dni od narodzin, ale okres hospitalizacji lub opieki hospicynej może zakończyć się później ( tj. po upływie 45 dni). Ale to nie wszystko.

ZUS zastanawia się też czy okres hospitalizacji może być przerwany, ale łącznie trwać dłużej niż 30 dni. A jeżeli tak to w ilu częściach.

Etap legislacyjny: Projekt przed pierwszym czytaniem w Sejmie

Tak wynika z poselskiego projektu nowelizacji kodeksu pracy, którego pierwsze czytanie odbędzie się na rozpoczynającym się w środę posiedzeniu Sejmu.

Duża liczba wcześniaków. Czy to powód do zwiększenia urlopu dla rodziców?

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Czym jeździć
Technologia, której nie zobaczysz. Ale możesz ją poczuć
Materiał Promocyjny
BaseLinker uratuje e-sklep przed przestojem
Tu i Teraz
Skoda Kodiaq - nowy wymiar przestrzeni
Nieruchomości
Ministerstwo Rozwoju przekazało ważną wiadomość ws. ogródków działkowych
Prawo dla Ciebie
Nowy obowiązek dla właścicieli psów i kotów. Znamy szacowany koszt
Nieruchomości
Sąsiad buduje ogrodzenie i chce zwrotu połowy kosztów? Przepisy są jasne