UE chce neutralnych nazw stanowisk i równych płac dla kobiet i mężczyzn

W czwartek Parlament Europejski ma debatować i głosować nad nowymi przepisami zobowiązującymi firmy do ujawniania informacji ułatwiających pracownikom porównanie wynagrodzeń.

Publikacja: 28.03.2023 17:08

UE chce neutralnych nazw stanowisk i równych płac dla kobiet i mężczyzn

Foto: Adobe Stock

Zgodnie z projektem dyrektywy kandydat do pracy będzie miał prawo do uzyskania informacji o poziomie wynagrodzenia lub jego przedziale na danym stanowisku opartej na neutralnych kryteriach. Dane te mają być przedstawione w ogłoszeniu lub przed rozmową kwalifikacyjną. Jednocześnie pracodawcy mają nie pytać zainteresowanych jak obecnie kształtuje się ich płaca.

Zgodnie z projektem dyrektywy w sprawie równości płac, ogłoszenia o wolnych stanowiskach i nazwy stanowisk będą musiały być neutralne pod względem płci, a procesy rekrutacyjne prowadzone w sposób niedyskryminujący.

Jeżeli sprawozdania dotyczące wynagrodzeń wykażą, że różnice w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn wynoszą co najmniej 5% w danym przedsiębiorstwie, pracodawcy będą musieli przeprowadzić wspólną ocenę wynagrodzeń we współpracy z przedstawicielami pracowników.

Dyrektywa nakłada na państwa UE obowiązek wprowadzenia odstraszających kar, takich jak grzywny, dla pracodawców, którzy naruszają przepisy. Pracownik, który poniósł szkodę w wyniku naruszenia przepisów, będzie miał prawo do ubiegania się o odszkodowanie.

Po raz pierwszy w zakres nowych przepisów włączono dyskryminację międzysektorową i prawa osób niebinarnych.

Czytaj więcej

Nacisk na równość i jawność płac
Prawo karne
Lex Tusk: co zawiera projekt łagodzący ustawę
Sądy i trybunały
Sędzia Radzik nie będzie już wiceprezesem Sądu Apelacyjnego w Warszawie
Sądy i trybunały
Jest wyrok TK ws. sporu kompetencyjnego pomiędzy prezydentem a Sądem Najwyższym
Prawnicy
Profesorowie prawa bronią b. promotora Dudy. "Brutalny atak ministra Czarnka"
ZUS
Od zwrotu składki zdrowotnej należy się… składka zdrowotna
Spadki i darowizny
Weszły w życie istotne zmiany w zachowkach