500+ korzystne dla Niemców

Dzięki realizowanemu w Polsce programowi Rodzina 500+ niemiecki budżet zaoszczędził dotychczas 32 mln euro.

Aktualizacja: 03.12.2017 20:20 Publikacja: 03.12.2017 18:26

500+ korzystne dla Niemców

Foto: AdobeStock

Wprowadzenie w Polsce świadczenia wychowawczego spowodowało, że niemiecki budżet zaoszczędził dotychczas 32 mln euro. I to pomimo wzrostu liczby mieszkających w Niemczech Polaków, pobierających świadczenia na dzieci pozostające w Polsce – donosi „Frankfurter Allgemeine Zeitung".

Zgodnie z obowiązującymi w Niemczech przepisami na pierwsze i drugie dziecko przysługuje rodzicom po 192 euro miesięcznie, na trzecie 198 euro, a od czwartego świadczenie wzrasta do 223 euro miesięcznie.

Do świadczeń mają prawo także dzieci, które nie przebywają wraz z rodzicami w Niemczech, lecz pozostają w kraju pochodzenia. W pierwszych dziesięciu miesiącach tego roku liczba dzieci będących w takiej sytuacji wzrosła o 10 proc. do 170 tys. Najliczniejszą grupę stanowią obywatele polscy – 90 tys.

Pomimo wzrostu liczby świadczeniobiorców suma świadczeń spadła od stycznia do października o 18 mln do 406 mln euro w porównaniu z dziesięcioma miesiącami zeszłego roku. Oszczędności niemieckiego budżetu są zapewne spowodowane wprowadzeniem polskiego programu Rodzina 500+.

Niemieckie urzędy wypłacają bowiem świadczenia pomniejszone o wysokość zasiłku na dziecko w kraju pochodzenia. Ponieważ polski rząd zwiększył zasiłek na dziecko z ok. 20 euro do 115 euro miesięcznie, wydatki z niemieckiego budżetu automatycznie zmalały.

A jak to wygląda z punktu widzenia uprawnień do świadczenia wychowawczego rodziny w rozjazdach? To, czy otrzyma 500+, zależy od okoliczności. Na przykład gdy cała rodzina przebywa za granicą, wypłata wszystkich świadczeń rodzinnych (do takich zalicza się również świadczenie wychowawcze 500+) powinna odbywać się wyłącznie na podstawie tamtejszego ustawodawstwa. Gdy jednak matka mieszka wraz z dziećmi i pracuje w Polsce, a ojciec za granicą, 500+ się należy. Właśnie wtedy zasiłki z państwa, w którym mieszka ojciec, będą pomniejszane o kwotę świadczenia wychowawczego.

Gdy jednak matka jest bierna zawodowo, sytuacja jest bardziej skomplikowana. Wówczas urząd marszałkowski wysyła zapytanie za granicę, czy państwo, w którym przebywa ojciec dzieci, wypłaca świadczenia rodzinne. Po uzyskaniu odpowiedzi, na którą czeka się nawet kilka miesięcy, w Polsce będzie można wypłacić dodatek dyferencyjny, będący różnicą wysokości zagranicznych świadczeń rodzinnych i tych, które należą się w Polsce.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: język polski. Odpowiedzi i arkusze CKE
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: matematyka - poziom podstawowy. Odpowiedzi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Zawody prawnicze
Egzaminy prawnicze 2025. Z tymi zagadnieniami zdający mieli największe problemy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku