[b]Osobom urodzonym po 31 grudnia 1948 r., które 1 stycznia 1999 r. posiadały wymagany do emerytury staż pracy wynoszący dla mężczyzn 25 lat, w tym co najmniej 15-letni okres pracy w szczególnych warunkach – wykonywanej stale i w pełnym wymiarze – przysługuje prawo do emerytury po osiągnięciu obniżonego wieku emerytalnego. Ale inny przepis odlicza dni tzw. zwolnień chorobowych z tych 15 lat i w ten sposób brakuje mi do nich jednego miesiąca. Czy jest to powód do pozbawienia pracownika możliwości przejścia na wcześniejszą emeryturę, tym bardziej że praca w szczególnych warunkach trwała również po 1 stycznia 1999 r., czyli powyżej wymaganych 15 lat? – pyta czytelnik.[/b]
[i][b]Odpowiada Marlena Nowicka - rzecznik prasowy I Oddziału ZUS w Poznaniu:[/b][/i]
Zasady nabywania prawa do emerytury z tytułu pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze określa ustawa o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Wiek, staż oraz rodzaje prac określa [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=2961E1178DB828F10FF7A37824CB3794?id=71673]rozporządzenie Rady Ministrów z 7 lutego 1983 r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze (DzU nr 8, poz. 43 ze zm.)[/link].
Urodzeni po 31 grudnia 1948 r. mają możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę, wynikającą z art. 184 ustawy emerytalnej. Jeżeli osoba 1 stycznia 1999 r. posiadała okres składkowy i nieskładkowy wynoszący dla kobiet co najmniej 20 lat, a dla mężczyzn 25 lat i w tym co najmniej 15-letni okres pracy w szczególnych warunkach, to może przejść na wcześniejszą emeryturę po osiągnięciu obniżonego wieku. Jeżeli oczywiście nie przystąpiła do otwartego funduszu emerytalnego albo złożyła wniosek o przekazanie środków tam zgromadzonych, za pośrednictwem ZUS, na dochody budżetu państwa.
Zgodnie z rozporządzeniem przy ustalaniu 15-letniego stażu pracy w szczególnych warunkach lub charakterze mogą zostać uwzględnione jedynie okresy, w których praca ta była wykonywana stale i w pełnym wymiarze czasu. Nie uwzględnia się zatem okresów jej niewykonywania, za które pracownik otrzymał po 14 listopada 1991 r. wynagrodzenie lub świadczenia z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Przy ustalaniu okresu zatrudnienia w szczególnych warunkach nie uwzględnia się także urlopów bezpłatnego i wychowawczego oraz służby wojskowej.