Każdy, kto przed 1 stycznia 2011 r. przeszedł na emeryturę bez rozwiązania stosunku pracy i chce zachować świadczenie, musi zrezygnować z zatrudnienia. Pobierający emeryturę nauczyciele akademiccy wypowiedzenie muszą złożyć do końca czerwca. Zgodnie z prawem o szkolnictwie wyższym rozwiązanie umowy następuje bowiem z końcem semestru, czyli 31 września.
ZUS nie ma danych, ilu pracowników uczelni pobiera emerytury. Z naszej sondy wynika jednak, że ok. 10 proc. kadry stanowią osoby, które osiągnęły już wiek emerytalny, ale nadal pracują. Na Politechnice Warszawskiej czy Uniwersytecie Jagiellońskim jest ok. 300 takich pracowników.
– Do naszego działu kadr już na początku maja wpłynęło 80 wniosków o rozwiązanie stosunku pracy z tytułu przejścia na emeryturę – mówi prof. Roman Gawroński, prorektor do spraw ogólnych Politechniki Warszawskiej. Na Uniwersytecie Warszawskim w ostatnich dniach wpływa od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu takich podań.
Szybkie rezatrudnienie
Bartosz Loba, rzecznik Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, podkreśla jednak, że uczelnie mogą bez żadnych przeszkód ponownie podpisać umowę z osobami, które rozwiązały stosunek pracy. Wówczas będą one mogły pobierać i wynagrodzenie, i świadczenie emerytalne.
– Z większością pracowników na nowo nawiązujemy stosunki pracy, choć decyzje są podejmowane indywidualnie, bez automatyzmu – mówi prof. Michał du Vall, prorektor do spraw polityki kadrowej i finansowej Uniwersytetu Jagiellońskiego.