Wiele osób w średnim wieku, które mogły dobrowolnie przystąpić do II filara ubezpieczeń, jako argument, który ich do tego przekonał, brało pod uwagę możliwość dziedziczenia przez najbliższych środków zgromadzonych na ich kontach w II filarze. Taka możliwość nie istnieje w I filarze (ZUS), więc ubezpieczeni nie są przyzwyczajeni do tego, że ze zgromadzonych przez nich na starość pieniędzy mogą korzystać najbliżsi.
Uwaga!
Najprostszy tryb wypłaty środków z II filara po zmarłym kliencie obowiązuje, gdy wskaże on osobę uposażoną. Należy więc sprawdzić, czy zgłosiliśmy takiego beneficjenta w naszym funduszu.
Żona przede wszystkim
Zamężne panie i żonaci panowie, którzy należą do II filara, muszą pamiętać, że środki zgromadzone w funduszu stanowią ich majątek wspólny (o ile nie mają podpisanej intercyzy). Wskazując więc jako beneficjenta (uposażonego) jakąś osobę trzecią, małżonek dysponuje tak naprawdę tylko tymi pieniędzmi zgromadzonymi na jego rachunku, które nie są należne małżonkowi z tytułu wspólnoty majątkowej (czyli połową zgromadzonych środków).
Drugą bardzo ważną zasadą, stosowaną w razie śmierci członka OFE, jest to, że wypłata na rzecz małżonka ma formę tzw. wypłaty transferowej. Należne małżonkowi pieniądze mogą być przekazane (poza wyjątkami >patrz ramka) tylko na rachunek do OFE, a nie wypłacone w gotówce.
Warto też dodać, że otwarcie rachunku w OFE po zmarłym współmałżonku nie koliduje w żaden sposób z możliwością skorzystania z wcześniejszej emerytury ani nie jest równoznaczne z podziałem następnych, przychodzących do ZUS składek emerytalnych.