Kiedy można utracić status bezrobotnego

Nieobecność w powiatowym urzędzie pracy, z powodu choroby dziecka, nie pozbawi statusu osoby bezrobotnej, o ile osoba ta powiadomi urząd w ciągu siedmiu dni.

Publikacja: 27.09.2013 12:30

Co miesiąc w pośredniakach rejestruje się kilkanaście tysięcy nowych bezrobotnych

Co miesiąc w pośredniakach rejestruje się kilkanaście tysięcy nowych bezrobotnych

Foto: Fotorzepa, Sławomir Mielnik

Taki wniosek płynie z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim, który rozpatrywał sprawę bezrobotnej matki.

W marcu bieżącego roku starosta powiatu stwierdził, że kobieta nie może legitymować się statusem zarejestrowanej, bezrobotnej osoby, gdyż nie stawiła się w Powiatowym Urzędzie Pracy w wyznaczonym terminie i nie powiadomiła, w terminie siedmiu dni, o uzasadnionej przyczynie niestawiennictwa.

Matka wniosła odwołanie do wojewody. W uzasadnieniu wskazała, że w siedzibie PUP miała zwrócić skierowanie do pracy, ale nie mogła się tam pojawić z powodu choroby jej dziecka. Dodała, że sześć dni później tą okoliczność potwierdziło złożone do akt w urzędzie jej oświadczenie.

Wojewoda utrzymał w mocy decyzję starosty powiatowego. W uzasadnieniu wskazał, że w dniu rejestracji kobieta jako bezrobotna, została pouczona o konsekwencjach niezgłoszenia się do urzędu na wyznaczoną wizytę, w tym również w celu rozliczenia się ze skierowania do pracy. Wyjaśnił, że choroba może zostać uznana za przyczynę obiektywną i niezależną od strony oraz może stanowić usprawiedliwienie, jeżeli bezrobotny przedstawi w terminie siedmiu dni dokument potwierdzający fakt choroby, np. zaświadczenie lekarskie – a takiego warunku kobieta nie dopełniła.

Sprawa trafiła do gorzowskiego sądu administracyjnego, który 12 września 2013 roku uchylił obie decyzje administracji, orzekając iż kobieta dopełniła obowiązku informacyjnego.

WSA stwierdził, iż z ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy wynika, że niestawiennictwo w powiatowym urzędzie pracy w wyznaczonym terminie może, ale nie musi skutkować pozbawieniem statusu osoby bezrobotnej. Sąd podkreślił wyraźnie, że przepisy nie wymagają od bezrobotnego udowodnienia przyczyny nieobecności, a nawet nie wymagają jej uprawdopodobnienia - istnieje jedynie obowiązek powiadomienia organu, co powinno nastąpić w terminie do siedmiu dni (II SA/Go 636/13).

Wyrok jest nieprawomocny. Przysługuje na niego skarga do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Prawo rodzinne
Rozwód tam, gdzie ślub. Szybciej, bliżej domu i niedrogo
Nieruchomości
Czy dziecko może dostać grunt obciążony służebnością? Wyrok SN
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo