Holding Yandex otrzymał takie żądanie z Łubianki (gdzie tradycyjnie znajduje się siedziba policji politycznej) już kilka miesięcy temu. Służby chcą tzw. kluczy szyfrujących do poczty w Yandex.Poczta oraz dostępu do Yandex.Disk (usługa „chmury").
Zgodnie z przyjętą w 2016 roku ustawą FSB ma prawo „otrzymać informację konieczną do dekodowania". Ale w holdingu uznali, że służby „zbyt szeroko interpretują ustawę", gdyż obecnie domagają się informacji zawierających hasła i loginy użytkowników, co m.in. umożliwiłoby im na stałe podglądanie korespondencji.
Z powodu odmowy wydania takich „kluczy" w kwietniu 2018 roku został w Rosji zablokowany komunikator Telegram stworzony przez miliardera Pawła Durowa. Roczna blokada jest powodem nieustających żartów. Komunikator działa, a swoje konta ma tam m.in. większość polityków, właśnie z powodu chronienia przed okiem służb specjalnych.
- Dla zastraszenia Yandexu służby mogą ograniczyć dostęp do jego serwisów na dzień-dwa – to od razu doprowadzi do dużych strat w firmie. Ale to będzie po prostu koszmar, jeśli służby zaczną na stałe blokować serwisy największej rosyjskiej firm internetowej – powiedział moskiewski adwokat Sarkis Darbinjan.
Yandex jest największą wyszukiwarką internetową w Rosji, kontrolującą ok. 52 proc. rynku. Na świecie zajmuje piąte miejsce po Google, chińskim Baidu, Bing i Yahoo.