Rada Europy wybrała nowego sekretarza generalnego

Nowym sekretarzem Rady Europy została wicepremier i minister spraw zagranicznych Chorwacji Marija Pejčinović Burić. Zastąpiła na tym stanowisku Norwega Thorbjorna Jaglanda, który pełnił tę funkcję od 1 października 2009 roku.

Aktualizacja: 27.06.2019 06:32 Publikacja: 26.06.2019 08:52

Rada Europy wybrała nowego sekretarza generalnego

Foto: AFP

W swoim pierwszym przemówieniu na nowym stanowisku Marija Pejčinović Burić zapowiedziała "pracę na rzecz pokoju i dobrobytu obywateli Europy".

Dzisiejsze obrady Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy opuściły delegacje siedmiu państw - Polski, Litwy, Łotwy, Estonii, Gruzji, Ukrainy  i Słowacji. To protest przeciwko przywróceniu pełni praw w ZP RE Rosji, która utraciła je w 2014 roku po aneksji Krymu.

Kadencja sekretarza generalnego Rady Europy trwa pięć lat.

Sekretarz generalny odpowiedzialny jest za bieżące funkcjonowanie tej organizacji. Jest depozytariuszem umów, na przykład Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, czy Europejskiej Konwencji o Ochronie Dziedzictwa Archeologicznego.

Czytaj także:

Jagland: Nie widzę zagrożenia demokracji w Polsce

Rada Europy powstała 5 maja 1949 w wyniku podpisania przez 10 państw (Belgię, Danię, Francję, Holandię, Irlandię, Luksemburg, Norwegię, Szwecję, Wielką Brytanię i Włochy) Traktatu Londyńskiego. Obecnie liczy 47 członków. Często mylona jest z instytucjami Unii Europejskiej o podobnej nazwie (Rada Europejska, Rada Unii Europejskiej).

Zadaniem Rady Europy jest „osiągnięcie większej jedności między jej członkami, aby chronić i wcielać w życie ideały i zasady stanowiące ich wspólne dziedzictwo oraz aby ułatwić ich postęp ekonomiczny i społeczny” (art. 1a Statutu Rady Europy). Rada koncentruje się na promowaniu i obronie praw człowieka, demokratycznych wartości oraz współpracy państw członkowskich w dziedzinie kultury.

Polska została członkiem Rady Europy 26 listopada 1991.

Polityka
Czy Donald Trump podpisze się pod nowymi sankcjami wobec Rosji?
Polityka
Ukraina reaguje na decyzję USA ws. mediacji
Polityka
USA wycofują się z mediacji pomiędzy Ukrainą i Rosją
Polityka
AfD uznana przez niemiecki kontrwywiad za „grupę ekstremistów”
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Polityka
Wielka Brytania: Kolejne miejsce w parlamencie dla partii Farage'a? Znów liczą głosy
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne