"Kluczowa rzecz: czy na listach poparcia do KRS znajdują się sędziowie Szmydt i Iwaniec? Ludzie, których nazwiska pojawiają się w #PiebiakGate w kontekście tworzenia zorganizowanego hejtu na sędziów. To by wyjaśniało, dlaczego MS tak broni tajności tych list" - tak z kolei napisał na Twitterze były minister sprawiedliwości Borys Budka nawiązując do wciąż nieopublikowanych list poparcia dla sędziów-kandydatów do KRS (publikację tych list nakazał Kancelarii Sejmu Naczelny Sąd Administracyjny). 

Kluczowa rzecz: czy na listach poparcia do #KRS znajdują się sędziowie Szmydt i Iwaniec? Ludzie, których nazwiska pojawiają się w #PiebiakGate w kontekście tworzenia zorganizowanego hejtu na sędziów. To by wyjaśniało, dlaczego MS tak broni tajności tych list.

W innym wpisie Borys Budka pisze, że "Ziobro powinien zostać ministrem spraw zagranicznych" w zamian za "zasługi w informowaniu o Polsce". Przypomina przy tym opisywane w zagranicznych mediach spory o praworządność i wszczęcie przez KE procedury z artykułu 7 Traktatu o UE postępowania przeciw Polsce oraz kryzys z przygotowywaną w resorcie sprawiedliwości ustawą o IPN.

"To, co działo się w Ministerstwie Sprawiedliwości jest zwyczajnie, po ludzku obrzydliwe! Jest też złamaniem prawa. Jak metody SB, czy Putina" - pisze z kolei Katarzyna Lubnauer z Koalicji Obywatelskiej.

"Czekamy na listy poparcia do KRS" - dodaje były wicepremier Janusz Piechociński.

Urzędnicy Ministerstwa Sprawiedliwości udostępniali wrażliwe informacje z życia co najmniej 20 sędziów. Wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak aranżował i kontrolował akcję, która miała skompromitować szefa Stowarzyszenia "Iustitia" - poinformował w poniedziałek Onet.pl.

Aby zdyskredytować prof. Krystiana Markiewicza, szefa "Iustitii", wykorzystano pogłoski i plotki na temat jego życia intymnego. Dokument w sprawie sędziego przekazała wiceministrowi sprawiedliwości kobieta o imieniu Emilia w czerwcu 2018 roku. Kobieta współpracowała z wiceministrem Łukaszem Piebiakiem. Za jego zgodą anonimowo wysyłała do mediów kompromitujące materiały - ustalił Onet.

- To jest absolutnie zatrważające, że został zbudowany system w państwie, w Ministerstwie Sprawiedliwości, który zmierza do tego, żeby niszczyć konkretnych ludzi, którzy chcą walczyć o praworządność i sprawiedliwość - mówił o całej sprawie prof. Markiewicz.

Kobieta miała dać pracownikom resortu dostęp do swojego konta na Twitterze, by można było skopiować historię jej wpisów, także tych wykasowanych. Prywatnie Emilia jest związana z jednym z pracowników Krajowej Rady Sądownictwa, sędzią, który wcześniej pracował w Ministerstwie Sprawiedliwości.

Dowody świadczą o tym, że kobieta była w bezpośrednim kontakcie z ministrem Piebiakiem. Za pośrednictwem komunikatorów internetowych ustalała sposoby kompromitowania sędziów w mediach społecznościowych oraz w mediach prorządowych. Plan ten zaakceptował wiceminister.

"Dziękuję bardzo. Teraz trzeba wypocząć by dalej walczyć o dobrą zmianę. O podwyżce się pomyśli" - pisał w jednej z wiadomości wiceminister Piebiak.

Inna rozmowa miała dotyczyć ataku medialnego na sędziego Piotra Gąciarka z warszawskiego oddziału „Iustitii". Materiał na jego temat pojawił się w programie "Alarm" w TVP1.

- Może wybuchnie mała afera w programie Alarm. Mam nadzieję, że nie zawiodłam - pisała kobieta.

W poniedziałek Mateusz Morawiecki poinformował, że poprosił ministra Zbigniewa Ziobro o wyjaśnienia w tej sprawie. Dodał, że decyzję podejmie po otrzymaniu tych informacji.

Do sprawy odniosła się Helsińska Fundacja Praw Człowieka. "Działania te nie mieszczą się w jakikolwiek sposób w standardach państwa demokratycznego, swoim charakterem przypominając raczej kampanię oszczerstw prowadzoną przez aparat państwa przed 1989 r." - czytamy w stanowisku HFPC.

Politycy opozycji, w związku z publikacją Onetu, domagają się dymisji wiceministra Piebiaka i ministra sprawiedliwości, Zbigniewa Ziobry.

Z kolei SLD złożyło zawiadomienie do prokuratury ws. wiceministra Piebiaka.

Kilkanaście godzin po publikacji artykułu w Onecie wiceminister Łukasz Piebiak podał się do dymisji zapowiadając jednocześnie złożenie pozwu przeciw Onetowi.

Według kolejnych materiałów opublikowanych przez Onet to zaufany człowiek Piebiaka, sędzia Jakub Iwaniec z Ministerstwa Sprawiedliwości, dostarczał hejterce wrażliwych danych dotyczących sędziów i wspólnie z Emilią opracował akcję mającą na celu skompromitowanie sędziego Markiewicza.

Po opublikowaniu materiałów dotyczących Iwańca jego delegacja do Ministerstwa Sprawiedliwości została skrócona w trybie natychmiastowym. Poinformował o tym rzecznik rządu Piotr Müller w programie #RZECZoPOLITYCE.