Nieoficjalnie: Obowiązek notyfikacji KE ws. "Piątki dla zwierząt" nie został dotrzymany

Nowelizacja ustawy o ochronie zwierząt, czyli przygotowana przez PiS tzw. "Piątka dla zwierząt", nie została notyfikowana Komisji Europejskiej - wynika z nieoficjalnych ustaleń RMF FM. W czasie prac nad ustawą o obowiązku notyfikacji przypominał z sejmowej mównicy szef koła Konfederacji Jakub Kulesza.

Aktualizacja: 28.09.2020 06:13 Publikacja: 27.09.2020 18:00

Nieoficjalnie: Obowiązek notyfikacji KE ws. "Piątki dla zwierząt" nie został dotrzymany

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek

zew

8 września prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział, że jego partia złoży projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt. Projekt trafił do Sejmu 11 września, trzy dni później został skierowany do pierwszego czytania. Debata nad projektem odbyła się 16 września. 337 posłów przy sprzeciwie 72 i 11 osobach wstrzymujących się zdecydowało, by komisja rolnictwa i rozwoju wsi przedstawiła sprawozdanie w sprawie projektu umożliwiające rozpatrzenie sprawy na bieżącym posiedzeniu Sejmu.

Komisja pracowała całą noc, a 17 września posłowie głosowali nad losem poprawek i wniosków mniejszości (jeden wniosek, złożony przez posła Konfederacji Grzegorza Brauna, nie został przez marszałek Sejmu Elżbietę Witek z PiS poddany pod głosowanie). Po północy 18 września ustawa została uchwalona i skierowana do Senatu.

W Sejmie projekt poparła większość posłów PiS, KO i wszyscy z Lewicy, przeciw głosowała większość klubu Koalicja Polska - PSL-Kukiz'15, Solidarna Polska i wszyscy posłowie koła Konfederacji.

Nowelizacja wprowadza m.in. zakaz hodowli zwierząt na futra (z wyjątkiem królika) i zakaz uboju rytualnego na eksport. Większość przepisów ma obowiązywać po 30 dniach od ogłoszenia, zakaz hodowli zwierząt futerkowych - po 12 miesiącach.

Z uwagi na to, że przepisy "Piątki..." wpłyną na jednolity rynek unijny, istnieje wymóg notyfikacji KE.

Z nieoficjalnych informacji RMF FM wynika, że Komisja Europejska nie została powiadomiona o ustawie. "Z prawnego punktu widzenia polskie władze powinny zgłaszać środki, które wchodzą w zakres kompetencji UE. Dotyczy to np. zakazu hodowli zwierząt futerkowych czy zasad uboju rytualnego" - cytuje swego informatora z KE RMF FM.

Rozmówca RMF FM zaznaczył, że przyjęte z naruszeniem obowiązku notyfikacji przepisy są "niestosowalne".

W czasie sejmowej debaty nad projektem posłom o obowiązku notyfikacji przypominał przewodniczący koła Konfederacji poseł Jakub Kulesza, wskazując jednocześnie na tożsamą ze swym stanowiskiem opinię biura legislacyjnego Sejmu. Kulesza złożył wniosek o zwołanie Konwentu Seniorów w celu dokonania "analizy sytuacji pod kątem obowiązku związanego z procedurą notyfikacji".

- Jestem zdziwiony, że moja lewa strona sceny politycznej zapomniała, że jesteśmy członkiem Unii Europejskiej. Tak się składa, że ja tu bronię wolności religijnej, uboju wielokulturowego religijnego jako przedstawiciel ugrupowania narodowego i jeszcze się powołuję na przepisy Unii Europejskiej. Otóż, co wynika z opinii biura analiz Sejmu, ten projekt wymaga rozpoczęcia procedury notyfikacji Komisji Europejskiej - mówił.

- Pytałem o to na komisji - przedstawiciel rządu nie miał zielonego pojęcia na ten temat, dziś rano dowiedziałem się od marszałka, że procedura jest rozpoczęta - ale jeśli procedura jest rozpoczęta, to wymagane jest wstrzymanie procesu legislacyjnego - podkreślił szef koła Konfederacji.

Przepisy nienotyfikowane nie mogą być stosowane wobec jednostek.

Polityka
Nawrocki u Trumpa. Czy to zmieni kampanię prezydencką?
Polityka
Machcewicz o Nawrockim: Człowiek niezwykle brutalny, mam nadzieję, że nie wygra
Polityka
Karol Nawrocki spotkał się w Gabinecie Owalnym z Donaldem Trumpem
Polityka
Kandydat na prezydenta Marek Woch: Polska powinna mieć broń jądrową
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Polityka
Donald Tusk wygłosił orędzie. „To nam przypadło nie tylko marzyć, ale przede wszystkim działać”
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne