– Światopogląd jest dla mnie fundamentem. Nie mogę wkładać go do kieszeni, gdy wchodzę do Sejmu – mówi poseł Robert Telus, szef parlamentarnego zespołu skupiającego członków Ruchu Światło-Życie, Akcji Katolickiej i Stowarzyszenia Rodzin Katolickich. Przed rokiem organizował największą od lat w Sejmie konferencję katolicką „Chrześcijanin w życiu politycznym". Kolejną edycję planuje na koniec listopada.
Podobnych imprez będzie jednak w Sejmie cały cykl, bo do prawdziwej ofensywy przechodzą też pozostałe zespoły poselskie o charakterze chrześcijańskim. – Jest tym bardziej potrzebna, że Kościół stał się ostatnio obiektem ataków – mówi Bartosz Kownacki z PiS z Zespołu do spraw Przeciwdziałania Ateizacji Polski.
W parlamencie są jeszcze dwa inne zespoły o charakterze katolickim: na rzecz Katolickiej Nauki Społecznej oraz na rzecz Ochrony Życia i Rodziny. Wszystkie cztery łącznie gromadzą ponad setkę parlamentarzystów. To głównie posłowie PiS, Solidarnej Polski i PSL, ale jest też kilku z PO.
O zespołach głośno stało się w grudniu ubiegłego roku, gdy wspólnie zaapelowały do marszałek Sejmu Ewy Kopacz o reakcję na wybryk Armanda Ryfińskiego, posła partii Janusza Palikota, który ikonę jasnogórską nazwał „bohomazem". Z kolei w maju wspólnie przedstawiły projekt ustawy zakazującej pracy w niedzielę w placówkach handlowych. Jesienią chcą jednak skupić się na organizacji debat i konferencji.
Debata z biskupami
Przed rokiem w konferencji „Chrześcijanin w życiu politycznym" uczestniczyło 350 osób, a głos zabierali m.in. metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz i nuncjusz apostolski abp Celestino Migliore. Telus liczy na to, że w tym roku uda się powtórzyć sukces frekwencyjny.