Aktualizacja: 17.03.2025 06:46 Publikacja: 13.02.2025 12:04
Władimir Putin
Foto: AFP
Donald Trump 9 maja w Moskwie, w Dniu Zwycięstwa, siada na trybunie honorowej obok Władimira Putina. Polityczna fikcja czy realny scenariusz?
Jest połowa lutego, więc na ten moment to fikcja. Ale to będzie bardzo ważny dzień. Nie wykluczam więc, że Waszyngton wykona wówczas jakiś gest w kierunku Moskwy. W doniesieniach medialnych dotyczących ewentualnego porozumienia czy pokoju w toczącej się wojnie nieprzypadkowo pojawia się 9 maja jako pewna symboliczna data. W 2020 roku z okazji 75. rocznicy zakończenia II wojny światowej Władimir Putin opublikował obszerny tekst w „The National Interest” – jest to czasopismo popularne wśród amerykańskich konserwatystów, co świadczy o tym, że Ambasada Rosji w Stanach Zjednoczonych dobrze zmapowała środowisko, które ma sentyment do współpracy Waszyngtonu z Moskwą w latach 1941–1945. To nie jest przypadkowe, że po środowej rozmowie z Putinem Trump na platformie TruthSocial napisał między innymi o tym, że obaj wspomnieli fakt wspólnej, zwycięskiej walki w trakcie II wojny światowej.
Administracja Donalda Trumpa deportowała z USA domniemanych członków wenezuelskiego gangu, mimo postanowienia sądu, który tego zakazywał.
Narastają obawy, że Trump będzie chciał zmusić Ukrainę do kapitulacji. Ale mu się nie uda.
Cięcia dotacji na szkolnictwo wyższe oraz badania naukowe, które wprowadza administracja Donalda Trumpa, paraliżują prace amerykańskich uczelni. Będą też miały katastrofalny wpływ na postęp nauki oraz pokolenie przyszłych naukowców.
Prezydent USA Donald Trump przekazał w sobotę, że „nakazał siłom zbrojnym Stanów Zjednoczonych rozpoczęcie zdecydowanej i potężnej akcji wojskowej przeciwko terrorystom Huti w Jemenie”.
Rola Bałtyku jest kluczowa w kontekście transformacji europejskiego sektora energii. Akwen doskonale nadaje się do rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, sprzyja też rozwojowi innych technologii niskoemisyjnych, w tym odnawialnego wodoru.
Niemcy planują wielkie wydatki na obronę na długie lata. Ale nie da się wykluczyć, że jak armia się wzmocni, to kanclerzem czy ministrem obrony będzie polityk z prorosyjskiej i nacjonalistycznej AfD. Taka wizja może niepokoić sąsiadów Niemiec.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Minister obrony Ukrainy Rustem Umerow zapewnia, że ukraińscy żołnierze nie dostali się w okrążenie w obwodzie kurskim.
Zapowiadana przez specjalnego wysłannika prezydenta USA na Bliski Wschód Steve'a Witkoffa rozmowa Donalda Trumpa z Władimirem Putinem odbędzie się we wtorek.
Wielkie historyczne rzeki, Ameryka i Europa, wracają dzisiaj do swego dawnego, odmiennego biegu. Ameryka wybiera demokrację. Europa wybiera liberalizm. Czy rozbrat będzie ostateczny?
Administracja Donalda Trumpa deportowała z USA domniemanych członków wenezuelskiego gangu, mimo postanowienia sądu, który tego zakazywał.
Rusza pierwsze w tym roku zgrupowanie kadry. Polacy zaczynają w piątek walkę o przyszłoroczny mundial.
W roku wyborczym lawinowo wzrosły wydatki na korespondencję i ogłoszenia ze środków na biura posłów – wyliczył ekspert. Zdaniem byłego szefa PKW może to świadczyć o nielegalnym finansowaniu kampanii.
Być może chaos gospodarczy tworzony przez nową waszyngtońską administrację ma głębszy sens i ma przynieść dewaluację amerykańskiej waluty.
Samodzielność finansowa jest niezbędnym warunkiem suwerenności samorządów, lecz ich sprawczość nie powinna się ograniczyć do efektywnego zarządzania pieniędzmi.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas