Estera Flieger: Dzień świstaka z obchodami 80. rocznicy zakończenia II wojny światowej

Kto przyjeżdża do Polski z okazji 80. rocznicy zakończenia II wojny światowej? Ktoś w ogóle to wie? Ktoś to w ogóle zaplanował? Utknęłam jak Bill Murray w filmie „Dzień świstaka", bo znowu pytam, czy polska polityka historyczna jest na to wszystko przygotowana i czy ktokolwiek dziś widzi taką potrzebę.

Publikacja: 29.11.2024 04:56

Estera Flieger: Dzień świstaka z obchodami 80. rocznicy zakończenia II wojny światowej

Foto: PAP/Marcin Bielecki

Do końca roku pozostały właściwie cztery tygodnie. Nowy obfituje w doniosłe okazje: tysiąclecie koronacji Bolesława Chrobrego, 120. rocznica wybuchu rewolucji 1905 roku i 80. rocznica zakończenia II wojny światowej. Przed nami prezydencja w Radzie Unii Europejskiej (Polska obejmie ją w styczniu na pół roku) i XIX Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina (2–23 października). To wiele możliwości dla promocji polskiej historii i kultury.

Konkurs Chopinowski jest marką samą w sobie, snu z powiek nie musi więc spędzać. To nasza wizytówka i wielkie święto. Perpetuum mobile wprawione w ruch w 1927 roku. Oby media publiczne poświęciły mu tyle uwagi co zawsze. 

Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Opinie polityczno - społeczne
Hity i kity kampanii. Długa i o niczym, ale obfitująca w debaty
felietony
Estera Flieger: Akcja Demokracja na opak
Opinie polityczno - społeczne
Estera Flieger: Szymon Hołownia w debacie TVP przeczył sam sobie
Opinie polityczno - społeczne
Zuzanna Dąbrowska: Debaty, czyli nie chcą, ale muszą
Opinie polityczno - społeczne
Pytania, na które Karol Nawrocki powinien odpowiedzieć podczas debaty prezydenckiej