Estera Flieger

Estera Flieger

Estera Flieger: Adam Leszczyński w Instytucie Dmowskiego. Czyli tak samo, tylko na odwrót

Był przechył w prawo, będzie w lewo. Wyła lewica, zawyje prawica. Ukute przez Rafała Ziemkiewicza powiedzenie „Słychać wycie? Znakomicie” stało się wszak oficjalną doktryną rządzenia, również dla zadeklarowanych demokratów.

Estera Flieger: To nie jest kraj dla lewicy

Nie oszukujmy się: głosowanie na lewicę jest w Polsce frustrującym zajęciem. Jeśli miałabym podjąć próbę opisania emocji lewicowych wyborców, sięgnęłabym po rapową frazę Sokoła: „Płaczemy pięścią w stół”.

Estera Flieger: Jak by wyglądało nowe święto 15 października? Narodowy Dzień Polaryzacji

Jeśli tylko święto 15 października zostanie ustanowione, nie będzie to dzień wolny ani od pracy, ani od sporów: bo trudno będzie przekonać wszystkich, że celebruje się wyłącznie frekwencyjny rekord, a nie zwycięstwo jednych i porażkę drugich.

Flieger: Historia to nie prowokacja

Prowokacja to wyraz narcyzmu prowokujących i projekcja współczesnych sporów politycznych, a na pewno nie katalizator pogłębionej debaty. Wektor opowieści zwraca się w kierunku jej autora, często krytycznego wobec idei polityki historycznej. Tylko jak nazwać to, czym sam się w ten sposób zajmuje?

Estera Flieger: PiS choćby i z Orbánem ściskającym Putina, byle przeciw Brukseli

Należy docenić olimpijską formę profesorów Ryszarda Legutki i Zdzisława Krasnodębskiego: na tegorocznych igrzyskach mogą nie mieć sobie równych w gimnastyce artystycznej. Bo jak inaczej wyjaśnić ich ekscytację byciem wyróżnionym przez Viktora Orbána?

Estera Flieger: „Biała odwaga” IPN. Dlaczego prawica nigdy nie zrobi dobrego filmu historycznego

Śledząc dyskusję wywołaną filmem „Biała odwaga”, łatwo zrozumieć, dlaczego prawica nigdy nie zrobi dobrego filmu historycznego.

Estera Flieger: Jak lewica uprawia politykę historyczną

Józef Kuraś „Ogień” i Brygada Świętokrzyska NSZ nie będą oficjalnie upamiętniani. Przyglądając się dyskusji, która toczy się wokół decyzji ministerki Agnieszki Dziemianowicz-Bąk, bardzo się cieszę, że lewica wreszcie uprawia politykę historyczną, a prawica historię zniuansowaną.

Estera Flieger: Po co właściwie są dziś w szkole lekcje historii?

Historia jest jednocześnie ważna i trudna dla młodzieży, dostrzegają jej znaczenie dla wspólnoty, chcą poznawać ją z różnych perspektyw, wymagają zajęć atrakcyjnych, wyrażają potrzebę nauki selekcji informacji i zrozumienia procesu dziejowego. Jak tych mądrych oczekiwań nie zepsuć?

Estera Flieger: Sprawa festiwalu w Łodzi pokazuje, jakiego samorządu nie chcą Polacy

Są w tej historii jeże i boty. Zakończenia jeszcze nie znamy. Ale gdyby okazała się nim inna polityka, byłaby to piękna bajka.

Estera Flieger: Poseł Szczerba w Afryce nie mieszka. Nie wie nic o niej ten nasz koleżka

Choć uwielbiam wszystkie części „Madagaskaru”, animowanego przeboju wytwórni DreamWorks, to dla polityków nie powinno być to źródło wiedzy o współczesnej Afryce.