Estera Flieger

Estera Flieger: Czekoladowy orzeł prawicy. Obnażona polityka historyczna PiS

Tegoroczne obchody rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego obnażyły Zjednoczoną Prawicę. Paradoksalnie, to prawicowy obóz, który tyle mówił o potrzebie poważnego traktowania przeszłości, zostanie teraz grabarzem polskiej polityki historycznej.

Ciąg dalszy debaty o Holokauście. Oszukana symetria

Przekonanie, że inni mają obowiązek zadbać o polską historię, bo nam się to należy, jest na wskroś mylne. Nikt tego za Polskę nie zrobi – pisze Estera Flieger.

Jarosław Dumanowski: Jedzenie było niebezpieczną przyjemnością zmysłową

Dziś owady mają zagrażać cywilizacji chrześcijańskiej, za której fundament uważa się mięso. Podczas gdy w kulturze chrześcijańskiej, a zwłaszcza katolickiej, przez wieki wyobrażano sobie, że mięso zwiększa poziom energii i libido, a wobec tego prowadzi do grzechu. „Gorące” (w sensie dietetycznym) potrawy kojarzono z seksem - mówi Jarosław Dumanowski, historyk.

Na kolana, młody chamie

Pokolenie „solidarnościowe” od ponad 30 lat wierzy, że w Polsce są tylko dwa obozy i nic poza tym, a każde kolejne wybory są tymi najważniejszymi.

Dominik Czapigo: Wysoki koszt pracy w konspiracji

Do Niemców strzelali bez wyrzutów sumienia. Ale przy wykonywaniu wyroków na Polakach – konfidentach, zdrajcach – uczestnicy konspiracji mieli dylematy, czasami musieli strzelać do kogoś, kogo znali. To są momenty, w których wyczerpuje się przygodowa formuła opowieści o tym, w czym uczestniczyli - mówi Dominik Czapigo, historyk.

30 lat „Psów”. Puścić z dymem przeszłość

„Psy” skończyły właśnie 30 lat. Film Władysława Pasikowskiego oglądamy dziś jak kino historyczne nie tylko dlatego, że opowiada o wydarzeniach z początku 90., transformacji ustrojowej i weryfikacji w służbach. Także dlatego, że losy tego filmu, zwłaszcza jego odbiór społeczny, mówią wiele o polskim społeczeństwie.

Estera Flieger: Gdy rewolucja pożera własne dzieci

Gdzie są konserwatyści, którym bliska powinna być wolność nauki historycznej opartej m.in. na krytycznym namyśle nad dziejami własnego narodu? – pyta publicystka.

Plemienne obsesje

Debata historyczna na temat stosunków polsko-żydowskich podczas II wojny światowej nie istnieje – pisze publicystka ngo.pl.

Estera Flieger: Nie likwidujcie IPN

Opozycja chce oddać politykę historyczną walkowerem. Wzmacnia przekaz, z którym prawica szła po władzę: o grzechu zaniechania liberałów - pisze publicystka.

PiS pod presją. Trzaskowski jest jak Duda w 2015

Andrzej Duda uwierzył, że może przegrać – twierdzi szefowa publicystyki w portalu ngo.pl.