Donald Tusk o głosowaniu ws. immunitetu Kaczyńskiego: Niedobrze mi się robi

„Kiedy słyszę, że polityk nie powinien odpowiadać za »byle wykroczenie«, niedobrze mi się robi” – stwierdził we wpisie opublikowanym na platformie X Donald Tusk. Premier odniósł się w ten sposób do głosowania w sprawie uchylenia immunitetu prezesowi PiS Jarosławowi Kaczyńskiemu.

Publikacja: 06.12.2024 19:51

Donald Tusk o głosowaniu ws. immunitetu Kaczyńskiego: Niedobrze mi się robi

Foto: PAP/Rafał Guz

adm

W piątek posłowie opowiedzieli się za uchyleniem immunitetu prezesowi PiS Jarosławowi Kaczyńskiemu. Kwestia ta podzieliła jednak członków partii z koalicji rządzącej. Do sprawy odniósł się teraz premier Donald Tusk. Jak zaznaczył w mediach społecznościowych, „ludzie władzy powinni szczególnie przestrzegać prawa”. 

Czytaj więcej

Sejm zagłosował w sprawie uchylenia immunitetu Kaczyńskiemu

Donald Tusk komentuje głosowanie ws. immunitetu Jarosława Kaczyńskiego

„Kiedy słyszę, że polityk nie powinien odpowiadać za »byle wykroczenie«, niedobrze mi się robi” – zaznaczył we wpisie opublikowanym na platformie X Donald Tusk. Jak dodał premier, „to właśnie ludzie władzy powinni szczególnie przestrzegać prawa i odpowiadać za każde jego naruszenie”.  „Nawet prezes” – podkreślił. 

Choć nie jest to potwierdzone, domyślać się można, iż wpis Donalda Tuska odnosi się między innymi do wypowiedzi przedstawicieli Polski 2050, którzy wydawali się – zdaniem innych polityków – bagatelizować sprawę pociągnięcia do odpowiedzialności posłów PiS, w tym Jarosława Kaczyńskiego, za m.in. zdarzenie z miesięcznicy 10 października 2023, podczas którego dokonano zniszczenia mienia w postaci wieńca. Politycy tej partii zagłosowali także przeciw uchyleniu immunitetu Kaczyńskiemu ws. zniszczenia wieńca. 

Politycy Polski 2050 o zachowaniu Kaczyńskiego. „Igrzyska o tabliczkę”, „szarpanie się”

„Niektórzy uważają, że karanie mandatem za zdejmowanie tabliczek to »rozliczenia«. Trzeba wreszcie oskarżyć i skazać tych, którzy ukradli ludziom pieniądze. Popełnili poważne przestępstwa. Ludzie czekają na sprawiedliwość, nie na teatr i zemstę” – napisał marszałek Sejmu Szymon Hołownia, odnosząc się do sprawy.

Głos w sprawie zajął także Mirosław Suchoń z Polski 2050. - Jeżeli chodzi o wniosek dotyczący zniszczenia tabliczki przez prezesa PiS, to żenujący przykład działania w desperacji - mówił w rozmowie z Interią. - Tymczasem próbuje się zorganizować igrzyska o tabliczkę. To nie jest poziom polityki, którego oczekiwaliśmy po zmianie władzy - podkreślał. 

Paweł Śliz – także z Polski 2050 – w rozmowie z portalem wPolityce powiedział natomiast: „my tutaj mówimy o wieńcu, a przed nami jest 0,5 mld zł w sprawie RARS-u, 17 mld zł w fundacji PGNiG, 70 mln zł za wybory kopertowe, kolejne miliardy wydatkowane w Lasach Państwowych, Mejza który rzekomo leczył za ciężkie pieniądze chorych ludzi. Długo mogę tak wymieniać”. - To mamy rozliczać, a tu się mamy brać za sprawę wieńca - stwierdził. 

Ryszard Petru w wywiadzie dla PAP zauważył zaś, że „jeśli chodzi o Jarosława Kaczyńskiego, to ma do niego wiele zarzutów, ale akurat w tym przypadku jest to szarpanie się z Kaczyńskim o bardzo małe sprawy”. 

Czytaj więcej

Immunitet Kaczyńskiego podzielił koalicję. Zakład Hołowni, Tusk pod presją

Sejm zagłosował w sprawie uchylenia immunitetu Jarosławowi Kaczyńskiemu

W piątkowym głosowaniu w sprawie uchylenia immunitetu prezesowi PiS Jarosławowi Kaczyńskiemu wzięło udział 447 posłów. Za głosowało 241 parlamentarzystów, przeciw 206. Nikt nie wstrzymał się od głosu. Za uchyleniem byli posłowie Koalicji Obywatelskiej, Polski 2050, PSL, Lewicy i Razem. Za odrzuceniem byli posłowie PiS i Konfederacji. Przegłosowany wniosek dotyczył pociągnięcia prezesa PiS do odpowiedzialności za zarzucane mu przez aktywistę Zbigniewa Komosę ataku fizycznego. Sejm nie wyraził natomiast zgody do pociągnięcia do odpowiedzialności za zniszczenie wieńca, do którego doszło 10 października. Przeciw byli – oprócz posłów PiS i Konfederacji – członkowie Trzeciej Drogi (Polski 2050 i PSL) i partii Razem. 

Każdego miesiąca – w rocznicę katastrofy smoleńskiej – przed Pomnikiem Ofiar Tragedii Smoleńskiej składany jest wieniec przez grupę osób, w tym właśnie Komosę. Na wieńcach znajduje się napis o treści: „Pamięci 95 ofiar Lecha Kaczyńskiego, który, ignorując wszelkie procedury, nakazał pilotom lądować w Smoleńsku w skrajnie trudnych warunkach. Spoczywajcie w pokoju. Naród Polski.”  Napis ten wielokrotnie próbowano już zerwać. Podobny incydent miał miejsce 10 października 2024 roku, kiedy doszło do przepychanek. Komosa twierdzi, że podczas tego zdarzenia został dwukrotnie uderzony w twarz przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

W czwartek Sejmowa komisja regulaminowa opowiedziała się za pociągnięciem do odpowiedzialności posłów PiS, w tym Jarosława Kaczyńskiego, za m.in. zniszczenie wieńca. W przypadku prezesa PiS komisja poparła również wniosek o uchylenie immunitetu w związku z oskarżeniem go przez aktywistę Zbigniewa Komosę o pobicie podczas obchodów miesięcznicy smoleńskiej. 

Wnioski o odebranie immunitetu złożył w Sejmie komendant główny Policji, w związku między innymi ze zdarzeniem z miesięcznicy 10 października 2023, podczas którego Jarosław Kaczyński i inni politycy PiS dokonali zniszczenia mienia w postaci wieńca. W oświadczeniu odczytanym podczas obrad komisji, Jarosław Kaczyński, a także obecni na posiedzeniu Marek Suski i Anita Czerwińska przekonywali, że ich działania były uprawnione, że względu na „szkalowanie ofiar katastrofy smoleńskiej”.

Polityka
Sondaż: Który kandydat na prezydenta nawiązałby najlepsze relacje z Trumpem?
Materiał Promocyjny
Jaką Vitarą na różne tereny? Przewodnik po możliwościach Suzuki
Polityka
Biały Dom ogłosił skład delegacji na uroczystości w Auschwitz. Wiceprezydent nie przyjedzie
Polityka
Prof. Antoni Dudek o Krzysztofie Stanowskim: Podpiszę się pod jego listą
Polityka
Zmiany w BBN? Nieoficjalnie: Jacek Siewiera chce odejść
Materiał Promocyjny
Warta oferuje spersonalizowaną terapię onkologiczną
Polityka
Krzysztof Stanowski Andrzejem Lepperem AD 2025?
Materiał Promocyjny
Psychologia natychmiastowej gratyfikacji w erze cyfrowej