Daniel Obajtek w Budapeszcie? Tusk komentuje. "Wolałbym widzieć go na sali rozpraw"

- Bardzo chciałbym widzieć Daniela Obajtka nie w kamienicy w Budapeszcie u przyjaciela premiera Orbána, tylko na sali rozpraw - powiedział premier Donald Tusk, odnosząc się do doniesień na temat miejsca pobytu byłego prezesa Orlenu, kandydata PiS w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Publikacja: 05.06.2024 13:49

Premier Donald Tusk odniósł się do doniesień o Danielu Obajtku

Premier Donald Tusk odniósł się do doniesień o Danielu Obajtku

Foto: PAP/Paweł Supernak, Fotorzepa/Jerzy Dudek

W środę na konferencji prasowej, na której ogłoszono skład komisji ds. badania wpływów rosyjskich, premier Donald Tusk został poproszony o komentarz do medialnych doniesień na temat Daniela Obajtka, kandydata PiS w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Media donoszą, że Daniel Obajtek bywa w Budapeszcie. Tusk komentuje

Radio Zet podało, że były prezes Orlenu "używa luksusowego apartamentu należącego do spółki biznesmenów powiązanych z zięciem" premiera Węgier Viktora Orbána. - Nie jestem zaskoczony tymi rewelacjami medialnymi. To znaczy adres wydaje mi się dość prawdopodobny - odparł szef rządu. - Będę niedługo widział się z premierem Orbánem, to go spytam wprost, tak z ludzkiej ciekawości, na jakiej zasadzie organizuje - jeśli organizuje - pobyt wypoczynkowy pana Obajtka w Budapeszcie - dodał.

Czytaj więcej

Jarosław Kaczyński nie przyszedł na posiedzenie komisji śledczej. Jest wniosek o karę pieniężną

- Jeśli pytacie mnie jako obywatela: tak, bardzo chciałbym widzieć pana Obajtka nie w kamienicy w Budapeszcie u przyjaciela premiera Orbána, tylko na sali rozpraw, bo nie mam żadnych wątpliwości, że prędzej czy później pan Obajtek stanie przed wymiarem sprawiedliwości - mówił Tusk. - Nie będę mojego przekonania o tym zamieniał w dyspozycję tajne, poufne czy jawne pod adresem sądu, prokuratury czy policji - zadeklarował premier.

- Wymiar sprawiedliwości w Polsce będzie pracował niezależnie ode mnie jako premiera w tej kwestii - oświadczył Donald Tusk, dodając, że nie będzie popędzał - korzystając ze swej pozycji politycznej - do pracy prokuratorów, sędziów czy policjantów.

Adam Bodnar: Prokuratura tych spraw nie odpuści

Następnie głos zabrał Adam Bodnar, minister sprawiedliwości, prokurator generalny, senator KO. Mówił, że praca prokuratury musi podlegać obowiązującym regułom prawno-karnym, przepisom Kodeksu postępowania karnego. - W sprawach dotyczących Orlenu czy pana Obajtka toczy się kilka postępowań. Są trzy postępowania główne: dotyczące fuzji Orlenu z Lotosem, zawyżania cen paliw oraz zaliczki na zakup ropy czyli słynna sprawa OTS. Są inne sprawy dodatkowe, dotyczące składania fałszywych zeznań oraz sprawy utrudniania kontroli inspektorom Najwyższej Izby Kontroli - wyliczał.

Czytaj więcej

Obajtek reaguje na ultimatum prokuratury i zapowiada pozew w trybie wyborczym

- Zapewniam (...), że prokuratura tych spraw nie odpuści, będzie te sprawy prowadziła, ale z determinacją i pełną odpowiedzialnością za reguły procesu karnego - zadeklarował.

Według Adama Bodnara, Daniel Obajtek został "skutecznie wezwany na posiedzenie komisji śledczej". - O godz. 10:40 pełnomocnik wyznaczony przez pana Obajtka odebrał wezwanie na przesłuchanie przed komisją śledczą. Przesłuchanie jest, jak rozumiem, zaplanowane na popołudnie. Zobaczymy, co się stanie. Z tego co wiem, komisja śledcza zamierza podjąć wszystkie możliwe przewidziane prawem działania, aby doprowadzić do skutecznego przesłuchania pana Daniela Obajtka - mówił na konferencji Adam Bodnar.

Daniel Obajtek odpowiada Donaldowi Tuskowi

Daniel Obajtek jest kandydatem PiS w wyborach do Parlamentu Europejskiego, startuje z okręgu numer 9 (województwo podkarpackie). Były prezes Orlenu nie stawił się na posiedzenie sejmowej komisji śledczej ds. afery wizowej, nie stawił się też w prokuraturze, deklarując gotowość do stawienia się po wyborach, które odbędą się 9 czerwca. Szef komisji śledczej poseł Michał Szczerba (KO) zapowiedział, że jeśli Obajtek znów nie zjawi się na komisji, to "będzie wniosek nie tylko o ukaranie finansowe, ale też o zatrzymanie i doprowadzenie (na posiedzenie - red.).

Czytaj więcej

Obajtek o komisji ws. afery wizowej: Nie będę tańczył, jak Szczerba zagra

Były prezes Orlenu zareagował na doniesienia medialne na temat miejsca swego pobytu i na konferencję premiera. "Panie Donaldzie Tusk, jak Pan szusował na nartach w Dolomitach, nie pytałem Pana, gdzie Pan nocował" - napisał tuż przed godz. 13:00 w mediach społecznościowych.

"Nigdy nie ukrywałem, że prowadzę rozmowy biznesowe za granicą, o czym wielokrotnie mówiłem w wywiadach. Proszę nie szukać sensacji" - dodał w innym wpisie.

W środę na konferencji prasowej, na której ogłoszono skład komisji ds. badania wpływów rosyjskich, premier Donald Tusk został poproszony o komentarz do medialnych doniesień na temat Daniela Obajtka, kandydata PiS w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Media donoszą, że Daniel Obajtek bywa w Budapeszcie. Tusk komentuje

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Koalicyjne rozbieżności i polityczne plany. Co dalej w ramach rządów koalicji?
Polityka
Paweł Kowal: Polska odbuduje Ukrainę. Nasi przedsiębiorcy już zarabiają
Polityka
Czy rektor Akademii Wymiaru Sprawiedliwości został powołany zgodnie z prawem?
Polityka
Poseł Kmita znów przegrał głosowanie. Otwarty bunt w małopolskim PiS
Akcje Specjalne
Dekarbonizacja gospodarki bez wodoru będzie bardzo trudna
Polityka
"Był dla nas obciążeniem". Decyzję Janusza Kowalskiego oceniają jego koledzy
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży