Walka o media publiczne trwa. Nowe ruchy Rady Mediów Narodowych

Na środowym posiedzeniu Rada Mediów Narodowych wyznaczyć ma radcę prawnego Marka Sterniczuka na pełnomocnika prawnego, który prezentować będzie jej stanowisko przed sądem - informuje Interia.

Publikacja: 27.12.2023 12:16

Walka o media publiczne trwa. Nowe ruchy Rady Mediów Narodowych

Foto: AdobeStock

Na ten tydzień Rada Mediów Narodowych wyznaczyła szereg posiedzeń, które odbywać się mają codziennie, aż do końca roku. Jak podaje Interia, na środowym posiedzeniu Rada wyznaczyć ma pełnomocnika prawnego, który będzie prezentował jej stanowisko przed sądem rejestrowym. Zostać nim ma radca prawny Marek Sterniczuk. 

Walka o media publiczne weszła na nowy etap – sądowy

Jeden z członków Rady Mediów Narodowych powiedzieć miał w rozmowie z Interią, że „batalia o media publiczne wchodzi w nowy etap – etap sądowy”. „RMN stoi na stanowisku, że wszelkie decyzje podejmowane przez ministra kultury na podstawie uchwały Sejmu są bezprawne (…). Od członków Rady słyszymy, że wszyscy szykują się teraz do batalii sądowej, bo tam przenosi się ciężar decyzji” – czytamy. 

Rada Mediów Narodowych nie jest stroną w postępowaniu przed sądem rejestrowym. Mimo to chce skorzystać z formuły "przyjaciela sądu” oraz przedstawić swoją opinię na temat tego, kto jest legalnie wybranym zarządem TVP oraz innych spółek medialnych. W środę Rada Mediów Narodowych przegłosowała uchwałę w tej sprawie.

Rada Mediów Narodowych podważa decyzję ministra. „Są sprzeczne z zasadami konstytucyjnymi”

Rada Mediów Narodowych wraz z uchwałą wydała w środę stanowisko, w którym przeczytać można między innymi, że "podjęte przez Ministra uchwały (dotyczące zmian we władzach mediów publicznych - red.) są sprzeczne z zasadami konstytucyjnymi, a także z ustawą z dnia 29 grudnia 1992 r. ustawą o radiofonii i telewizji (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1722), ustawą z dnia 31 lipca 1997 r. o Polskiej Agencji Prasowej (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 1595) oraz ustawą z dnia 22 czerwca 2016 r. o Radzie Mediów Narodowych (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 692)". "Stosowanie w sposób bezpośredni Kodeksu spółek handlowych narusza zasadę niezależności mediów od organów władzy wykonawczej. Działanie Ministra Kultury to jaskrawy przypadek degradacji roli mediów publicznych w obowiązującym porządku konstytucyjnym i demonstracja uzależnienia ich od władzy wykonawczej" - czytamy w stanowisku Rady Mediów Narodowych.

Czytaj więcej

PiS chce odwołać Bartłomieja Sienkiewicza. Jest wniosek o wotum nieufności

Jak zaznacza Rada Mediów Narodowych, jej status prawny jako organu mającego prawo do wyłaniania władz mediów publicznych nie został nigdy prawnie zakwestionowany. ”Pomimo pojawiających się w przestrzeni publicznej wypowiedzi status prawny Rady Mediów Narodowych nie został nigdy zakwestionowany przez Trybunał Konstytucyjny. Takie stanowisko nie znajduje oparcia w wyroku TK z dnia 13 grudnia 2016 roku (K 13/16). Trybunał uznał jedynie, że niezgodne z ustawa zasadniczą są regulacje, które wyłączają udział KRRiT w procedurze powoływania i odwoływania członków zarządu i rad nadzorczych spółek publicznej radiofonii i telewizji” – dodano. 

We wtorek, na nadzwyczajnym posiedzeniu Rady Mediów Narodowych, wskazała ona byłego prezesa TAI, Michała Adamczyka, jako nowego prezesa TVP.

Dzień wcześniej odwołana przez Bartłomieja Sienkiewicza rada nadzorcza TVP, która nie uznała decyzji o swoim odwołaniu, wobec rezygnacji prezesa TVP (również odwołanego już wcześniej przez Sienkiewicza), Mateusza Matyszkowicza, wskazała, że p.o. prezesa TVP jest Maciej Łopiński. Tymczasem 20 grudnia, po odwołaniu przez Sienkiewicza zarządu i rady nadzorczej TVP, nowa rada nadzorcza wybrała na prezesa TVP Tomasza Syguta.

PiS walczy z nową większością o TVP. PiS chce odwołać Bartłomieja Sienkiewicza 

Politycy PiS i poprzednie władze TVP nie uznały decyzji ministra kultury uznając je za nielegalne, ponieważ zgodnie z ustawą o Radzie Mediów Narodowych zmiana władz Telewizji Publicznej należy do kompetencji tego organu. Jednak, zdaniem nowej większości parlamentarnej, powoływanie władz mediów publicznych przez utworzoną w 2016 roku Radę Mediów Narodowych jest niezgodne z konstytucją.

W Radzie Mediów Narodowych, liczącej pięciu członków, większością dysponuje PiS (z partią tą związanych jest troje członków RMN: Lichocka, Krzysztof Czabański i Piotr Babinetz). Po odwołaniu zarządu TVP i rady nadzorczej Telewizji Publicznej przez Sienkiewicza nowe władze Telewizji Publicznej wyłączyły sygnał TVP Info i zaprzestały emisji „Wiadomości”, które zastąpił program informacyjny „19:30”.

Czytaj więcej

Rada Mediów Narodowych wybrała Michała Adamczyka na prezesa TVP

Sienkiewicz odwołał także zarządy i rady nadzorcze Polskiego Radia i PAP. Te dwie instytucje mają od 20 grudnia nowe zarządy i rady nadzorcze. 

Michał Adamczyk do niedawna był szefem Telewizyjnej Agencji Informacyjnej. Ze stanowiska tego odwołał go zarząd TVP na czele którego stoi prezes Sygut.

W związku z sytuacją w mediach publicznych posłowie PiS mają złożyć wniosek o wotum nieufności wobec ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomieja Sienkiewicza (PO). - Klub parlamentarny Prawa i Sprawiedliwości dziś złoży wniosek o wotum nieufności wobec pułkownika służb specjalnych Bartłomieja Sienkiewicza, delegowanego przez Donalda Tuska na urząd ministra kultury i dziedzictwa narodowego - oświadczył w środę rano na konferencji prasowej w Sejmie szef klubu PiS Mariusz Błaszczak.

Na ten tydzień Rada Mediów Narodowych wyznaczyła szereg posiedzeń, które odbywać się mają codziennie, aż do końca roku. Jak podaje Interia, na środowym posiedzeniu Rada wyznaczyć ma pełnomocnika prawnego, który będzie prezentował jej stanowisko przed sądem rejestrowym. Zostać nim ma radca prawny Marek Sterniczuk. 

Walka o media publiczne weszła na nowy etap – sądowy

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Sondaż: PiS z największym spadkiem. Rośnie Konfederacja
Polityka
Szkody wizerunkowe, gratka dla wywiadu. Specjaliści o asystentce Donalda Tuska
Polityka
Unia wszczyna procedurę nadmiernego deficytu wobec Polski
Polityka
Polityczne Michałki. Sejm rusza na wakacje a PSL z kontrofensywą, zaś Giertych przynosi KO „kontent rozliczeniowy”
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Polityka
Władysław Kosiniak-Kamysz: Jeden projekt w sprawie aborcji mógłby przejść