Turcja: 16-latek aresztowany po dorysowaniu wąsów na plakacie Erdogana

16-latek z miasta Mersin został oskarżony o "obrazę prezydenta" z paragrafu na podstawie którego w Turcji skazano 16 753 osoby.

Publikacja: 07.06.2023 11:26

Recep Tayyip Erdogan

Recep Tayyip Erdogan

Foto: AFP

Powodem oskarżenia 16-latka było dorysowanie wąsów na plakacie wyborczym Recepa Tayyipa Erdogana, który w majowych wyborach prezydenckich zapewnił sobie trzecią kadencję na stanowisku prezydenta Turcji.

Za co aresztowano 16-latka oskarżonego o obrazę prezydenta Erdogana

Media zbliżone do opozycji twierdzą, że nastolatek z Mersin został oskarżony o oszpecenie wizerunku prezydenta na plakacie w pobliżu jego domu. Chłopak dorysował na zdjęciu Erdogana wąsy, przypominające wąsy noszone przez Adolfa Hitlera oraz umieścił na plakacie "obraźliwe komentarze".

Czytaj więcej

Lira turecka może jeszcze osłabnąć. Szansa na tańsze wakacje

Nastolatka aresztowano na podstawie nagrań z kamery monitoringu - informują media.

Chłopak został przesłuchany w domu, gdzie miał przyznać się do dorysowania wąsów Erdoganowi, ale zaprzeczył, że to on jest autorem haseł umieszczonych na plakacie.

Prokurator oskarżył nastolatka o obrazę prezydenta i nakazał jego aresztowanie. Chłopak trafił do ośrodka dla nieletnich - podaje turecka Halk TV.

Według Ministerstwa Sprawiedliwości "obraza prezydenta" jest jednym z najczęstszych przestępstw w Turcji - w ubiegłym roku skazano pod takim zarzutem 16 753 osoby.  

6 lat

Tak długie więzienie grozi w Turcji za obrazę prezydenta

Co grozi za obrazę prezydenta Turcji

Artykuł 299 tureckiego Kodeksu karnego zakazuje "obrazy prezydenta Turcji". Artykuł przewiduje, że za obrazę prezydenta grozi od roku do czterech więzienia, a jeśli doszło do publicznej obrazy prezydenta - do sześciu lat więzienia.

Liczba spraw z artykułu 299 wzrosła w Turcji gwałtownie po objęciu przez Erdogana urzędu prezydenta w 2014 roku.

Co ciekawe z paragrafu tego na grzywnę został skazany przed laty m.in. rywal Erdogana w wyborach prezydenckich w Turcji w 2022 roku, Kemal Kılıçdaroğlu. Od 2014 roku ponad 160 tys. osób zostało objętych śledztwem w związku z naruszeniem artykułu 299 Kodeksu karnego

Kılıçdaroğlu zapowiadał, że w przypadku wygrania wyborów prezydenckich, będzie chciał usunięcia artykułu 299 z Kodeksu karnego.

Polityka
Donald Tusk w setce najbardziej wpływowych ludzi magazynu "Time"
Polityka
Kontrowersyjna ustawa uchwalona. „Zagraniczni agenci” znów destabilizują Gruzję
Polityka
Rosja: Zmiana na czele Sądu Najwyższego, pierwsza od 1991 r. Szefową koleżanka Putina
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Polityka
Francja zaprasza na rocznicę D-Day Rosję – ale nie Władimira Putina