Ustawa o działach wciąż tematem rozmów

Ubiegłoroczna rekonstrukcja rządu nadal nie została zrealizowana w praktyce.

Aktualizacja: 18.03.2021 22:42 Publikacja: 17.03.2021 19:37

Ustawa o działach wciąż tematem rozmów

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek

Wtorkowe oświadczenie Ryszarda Terleckiego, wicemarszałka Sejmu i szefa Klubu PiS, dotyczące ustawy o działach administracji rządowej było nadzwyczaj lakoniczne. – Marszałek Sejmu po zasięgnięciu opinii Konwentu Seniorów podjęła decyzję o skreśleniu z porządku dziennego bieżącego posiedzenia sprawozdania komisji o rządowym projekcie noweli ustawy o działach – powiedział Terlecki. Drugie czytanie projektu zaplanowano właśnie na wtorek.

Po tym jak prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę o działach administracji rządowej – co „Rzeczpospolita" sygnalizowała jako pierwsza – i po uzgodnieniu punktów spornych z Pałacem Prezydenckim wydawało się, że więcej opóźnień nie będzie. Projekt jest o tyle ważny, że dostosowuje strukturę Rady Ministrów do decyzji strukturalnych podjętych jeszcze w połowie ubiegłego roku, m.in. dotyczących konsolidacji niektórych ministerstw. Na tym miała też polegać, przeprowadzona z trudem i po wielu dyskusjach wewnętrznych w PiS oraz żmudnych rozmowach z Porozumieniem Jarosława Gowina i Solidarną Polską Zbigniewa Ziobro, ubiegłoroczna rekonstrukcja rządu.

Jednak ostatecznie i tym razem Sejm nie zajął się kluczową z punktu widzenia sprawności działania administracji rządowej ustawą. Co się stało? Decyzja, o której wspomniał marszałek Terlecki, była zaskoczeniem dla większości naszych rozmówców ze Zjednoczonej Prawicy oraz z opozycji.

W koalicji rządzącej od razu pojawiła się teoria, że zdjęcie ustawy z porządku obrad to kolejny przejaw napięć między PiS a Solidarną Polską. Jedno z wyjaśnień dotyczy napięć na tle nadzoru nad Lasami Państwowymi. Ale z PiS słyszymy, że kwestie, które pozostały do doprecyzowania, są tylko techniczne, a na kolejnym posiedzeniu Sejmu projekt zostanie przegłosowany i trafi do Senatu. – Skoro ustawa nie była głosowana, to znaczy, że nie wszystko było ustalone – to z kolei bardzo lakoniczny sygnał z Solidarnej Polski.

Swoją teorię ma też opozycja. – Ziobro się postawił – tłumaczy nam jeden z polityków spoza Zjednoczonej Prawicy. I zwraca uwagę, że PiS w Sejmie – mimo kolejnego wniosku – nie zgodził się na głosowanie uchwały w sprawie Nord Stream 2 forsowanej przez Solidarną Polskę.

Sprawa ustawy o działach ma być bardziej symboliczna i nasi rozmówcy z PiS spodziewają się, że prędzej czy później przejdzie przez Sejm. Jednak w Zjednoczonej Prawicy nadal są pytania o priorytety całej koalicji na ten rok i na cały czas do wyborów parlamentarnych, które mają się odbyć w w 2023 roku. Koalicjanci PiS czekają na planowaną na sobotę prezentację Nowego Ładu – planu zmian społeczno-gospodarczych i planu inwestycyjnego, który ma być sposobem na wyjście z polityczną inicjatywą przez PiS na czas po pandemii koronawirusa. W wydarzeniu zapowiadającym Nowy Ład o koalicjantach Prawa i Sprawiedliwości nie było jednak słowa, a partia rządząca wprost komunikuje, że to tylko jej program na kolejne lata. – Na tle pytania o realizację Nowego Ładu wszystkie pytania o głosowanie nad ustawą o działach wydaje się trywialne – zauważa nas rozmówca z jednej z koalicyjnych partii. I zauważa, że ostatnie miesiące to, poza walką z pandemią, bardziej lista konfliktów i napięć wewnątrz oraz zaznaczania różnic w koalicji rządzącej, a także kolejnych projektów, które pozostają inicjatywami bez dalszego biegu ze względu na brak zgody PiS, takich jak bardzo kontrowersyjny pomysł zmiany regulacji dotyczącej mandatów. Na tym jednak nie koniec.

W środę minister Adam Niedzielski ogłosił wprowadzenie surowszych obostrzeń na terenie całego kraju do 9 kwietnia. Nie wykluczył też jeszcze surowszych regulacji, jeśli nie uda się wyhamować III fali pandemii. Reakcja w Zjednoczonej Prawicy była natychmiastowa. „Nie rozumiem decyzji o zamknięciu dzieci z klas I–III na trzy tygodnie w domach. Naprawdę nie rozumiem" – napisał na Twitterze Janusz Kowalski, poseł Solidarnej Polski i były wiceminister aktywów państwowych.

W ubiegłym roku niektóre decyzje rządu w związku z II falą – np. zamknięcie cmentarzy na Wszystkich Świętych –również były wewnętrznie dyskutowane i kontestowane przez koalicjantów.

Polityka
Ile mieszkań ma Karol Nawrocki? Kandydat PiS twierdził, że jedno, dokumenty temu przeczą
Polityka
Karol Nawrocki wydał książkę poza IPN. Pracownicy Instytutu muszą mieć na to zgodę
Polityka
Donald Tusk: Rafał Trzaskowski jest kandydatem obywatelskim, niezależnym ode mnie
Polityka
Nowy sondaż po debacie prezydenckiej. Karol Nawrocki nieco bliżej Rafała Trzaskowskiego
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Polityka
Krzysztof Bosak: Sztab Nawrockiego kopiuje wręcz nasze hasła. Oby traktowali to poważnie