Aktualizacja: 11.11.2021 20:19 Publikacja: 09.11.2021 18:40
Heather Conley
Foto: CSIS
„Być może powinniśmy zastanowić się nad rozlokowaniem amerykańskich wojsk w regionie": zdanie, które wypowiedziała pani w Kongresie 3 listopada w trakcie debaty o załamaniu demokracji w Polsce i na Węgrzech wywołało szok w Warszawie. Tak radykalny krok może okazać się konieczny, bo Polska zbliża się do momentu, w którym nie będzie odwrotu od systemu autorytarnego?
Jestem wielkim przyjacielem Polski i silnych relacji polsko-amerykańskich. Nigdy nie chciałam znaleźć się na podobnym przesłuchaniu, a tym bardziej formułować taki scenariusz. Jeżeli chodzi o zmiany ustrojowe, Polska z pewnością nie doszła jeszcze do miejsca, z którego nie ma powrotu. Ale właśnie dlatego, że Polska jest dla Ameryki tak ważna, musimy otwarcie rozmawiać o problemach polskiej demokracji i uświadomić władzom, że ich polityka prowadzi do osłabienia bezpieczeństwa kraju. Dzieje się to w momencie, gdy Rosja wzmacnia swoje wojska w regionie, a Łukaszenko mnoży prowokacje na granicy. Moja wypowiedź była przestrogą dobrego przyjaciela, który troszczy się o bezpieczeństwo waszego kraju. Proces osłabiania demokracji musi się zatrzymać – inaczej może to zagrozić bezpieczeństwu Polski. Wiem, że moje mocne słowa wywołały silne wrażenie w Warszawie – mam nadzieje, że skutkiem ich będzie początek zmian.
Izraelski gabinet podjął w nocy z czwartku na piątek decyzję o odwołaniu ze stanowiska szefa Szin Bet, izraelskiej agencji bezpieczeństwa wewnętrznego. Ronen Bar odejdzie ze stanowiska 10 kwietnia.
Elon Musk, najbogatszy człowiek świata i bliski współpracownik prezydenta USA Donalda Trumpa, ma w piątek zapoznać się z niejawnymi planami Pentagonu na wypadek wojny między USA a Chinami - pisze „The New York Times”. Doniesienia dziennika dementuje Trump.
Przewodniczący Sądu Najwyższego USA John Roberts stawia się prezydentowi Donaldowi Trumpowi. Nie zgadza się na rozmontowanie konstytucji Stanów Zjednoczonych. Kto wyjdzie zwycięsko z tego starcia?
Zagrożona przez Donalda Trumpa Ottawa stara się o rozwój współpracy wojskowej i handlowej z Unią Europejską. Ale na przeszkodzie stoją jej własne, wieloletnie zaniedbania.
Przesłanki i czynniki efektywnego wdrażania projektów OZE przez JST uwzględniające kwestie ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.
Prezydent Donald Trump nakazał w czwartek swojej administracji likwidację Departamentu Edukacji, co było jedną z jego obietnic podczas kampanii prezydenckiej. Jednocześnie Biały Dom przyznał, że agencja nie może - i nie zostanie - całkowicie rozwiązana.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Elon Musk, najbogatszy człowiek świata i bliski współpracownik prezydenta USA Donalda Trumpa, ma w piątek zapoznać się z niejawnymi planami Pentagonu na wypadek wojny między USA a Chinami - pisze „The New York Times”. Doniesienia dziennika dementuje Trump.
– Rosja coraz śmielej będzie rozszerzała paletę narodów oskarżanych o kolaborację z nazistami. Na tej liście są już Polacy – mówi historyk dr Łukasz Kamiński, dyrektor Ossolineum, były prezes Instytutu Pamięci Narodowej.
Zagrożona przez Donalda Trumpa Ottawa stara się o rozwój współpracy wojskowej i handlowej z Unią Europejską. Ale na przeszkodzie stoją jej własne, wieloletnie zaniedbania.
USA po raz pierwszy nałożyły sankcje na Chiny za zakup ropy objętej sankcjami. Nie jest to jednak ropa z Rosji. Ona może być następna.
UE nie potrzebuje wojny celnej, bo sama pielęgnuje bariery w handlu na unijnym rynku, które odpowiadają 45 a nawet 110-proc. cłom - zauważa Andrzej Sadowski, prezydent Centrum im. Adama Smitha, w programie Magazyn o Biznesie.
Donald Trump i Władimir Putin uzgodnili częściowe zawieszenie broni na Ukrainie, ale Rosja stawia warunki. W Polsce rośnie poparcie dla deregulacji gospodarki, a na GPW spółki wypłacą rekordowe dywidendy. Tymczasem Chiny starają się przyciągnąć zagranicznych inwestorów.
Drugi raz w ciągu trzech miesięcy prezydenci USA i Rosji zasiedli do telefonów. Znów rozmawiali o wojnie w Ukrainie.
Czy Tajwan obawia się inwazji Chin? Jak wygląda życie na wyspie w cieniu globalnego napięcia? O sytuacji geopolitycznej, relacjach z USA oraz tajwańskich inwestycjach w Polsce w podcaście „Rzecz w tym” Bogusław Chrabota rozmawia z Adamem Pustelnikiem, wiceprezydentem Łodzi, który wrócił niedawno z podróży do Tajwanu.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas