Szczerba: Granica z Białorusią jest cały czas dziurawa jak sito

- Skuteczność państwa nie wymaga takiego okrucieństwa, jakie dostrzegamy każdego dnia - powiedział poseł Michał Szczerba (Platforma Obywatelska), komentując działania polskich służb na granicy z Białorusią.

Publikacja: 03.10.2021 16:12

Michał Szczerba

Michał Szczerba

Foto: Fotorzepa, Jakub Czermiński

Na części terenów województw podlaskiego i lubelskiego (183 miejscowości) obowiązuje stan wyjątkowy, wprowadzony na 30 i przedłużony o 60 dni.

W czasie debaty sejmowej dotyczącej przedłużenia stanu wyjątkowego politycy Koalicji Obywatelskiej i Lewicy wielokrotnie dopytywali stronę rządzącą o los tzw. dzieci z Michałowa.

Czytaj więcej

Sejm wyraził zgodę na przedłużenie stanu wyjątkowego

Informacje Straży Granicznej

Straż Graniczna informowała, że 27 września funkcjonariusze z placówki w Michałowie odnaleźli w pasie przygranicznym grupę obywateli Iraku, która nielegalnie przekroczyła granicę państwową. Osoby te zostały przewiezione do Placówki Straży Granicznej w Michałowie, gdzie otrzymały jedzenie.

Straż Graniczna przekazała, że funkcjonariusze "poinformowali cudzoziemców o możliwości złożenia wniosku o pomoc międzynarodową, lecz rodzice dzieci odmówili złożenia takiego wniosku w Polsce". Migranci mieli być zainteresowani "wyłącznie złożeniem wniosku o pomoc międzynarodową w Niemczech".

Czytaj więcej

Zatrzymania na granicy. Straż podała dane

"W związku z powyższą sytuacją, funkcjonariusze Straży Granicznej zawrócili te osoby na linię granicy z Białorusią, tj. państwem, w którym przebywają legalnie" - podała SG.

Szczerba: Ludzkim gestem jest pomoc

Sytuację na granicy polsko-białoruskiej, działania polskich władz oraz zdarzenie z Michałowa komentował m.in. poseł KO Michał Szczerba. W programie "7. Dzień Tygodnia Radia Zet", prowadzonym przez dziennikarza Onetu Andrzeja Stankiewicza, powiedział, że "normalnym, ludzkim gestem jest pomoc".

- Ja jestem z tradycji Ireny Sendlerowej - każdemu należy podać rękę. Rozumiem, że ten rząd jest trochę z innej tradycji i dlatego nie dopuszcza pomocy humanitarnej przez 30 dni, czego efektem jest to, że 16-latek plujący krwią nagle umiera na granicy polsko-białoruskiej - mówił Szczerba.

Czytaj więcej

Prezydent podpisał rozporządzenie w sprawie przedłużenia stanu wyjątkowego

- Myślę, że w tej całej debacie na temat stanu wyjątkowego zabrakło jednego słowa - "przepraszam" - zaznaczył poseł Platformy Obywatelskiej.

"Nie przeprosili"

Polityk KO odniósł się też do głośnej konferencji prasowej ministrów spraw wewnętrznych i administracji oraz obrony, na której zaprezentowano zdjęcia - w tym o treści zoofilskiej i pedofilskiej - jakie miały zostać znalezione przez polskie służby w telefonach niektórych osób, które nielegalnie przekroczyły granicę białorusko-polską.

- Ani (wiceszef MSWiA Maciej - red.) Wąsik, ani (minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz - red.) Kamiński z tych swoich rewelacji, które reklamowali kilka dni wcześniej w Sejmie, na komisji sejmowej się nie wycofali - skomentował Szczerba.

- Nie przeprosili - dodał.

"Chcemy mieć szczelną granicę"

Odnosząc się do działań kierownictwa MSWiA mówił: - Są nieskuteczni, bo ta granica jest cały czas dziurawa jak sito i o tym dowiadujemy się chociażby od służb niemieckich, bo tam dokładnie wiedzą, jaka jest liczba tych migrantów czy też uchodźców, którzy się przedostają przez polską granicę. To jest absolutny skandal.

Czytaj więcej

Szef BBN-u o dzieciach na granicy: Procedury dotyczą wszystkich

- Z jednej strony chcemy być bezpieczni, każdy ma taką potrzebę, ja też, chcemy mieć szczelną granicę, z drugiej strony mamy do czynienia z sytuacjami niebywałymi - mówił poseł PO.

- To, że w ramach tzw. push backu są odsyłane dzieci kilkuletnie na granicę, wcześniej wyposażone w miśki od Straży Granicznej, pozostawione na głodzie, na chłodzie, głodni, to jest rzecz absolutnie niemoralna i skuteczność państwa nie wymaga takiego okrucieństwa, jakie dostrzegamy każdego dnia - powiedział Michał Szczerba.

Na części terenów województw podlaskiego i lubelskiego (183 miejscowości) obowiązuje stan wyjątkowy, wprowadzony na 30 i przedłużony o 60 dni.

W czasie debaty sejmowej dotyczącej przedłużenia stanu wyjątkowego politycy Koalicji Obywatelskiej i Lewicy wielokrotnie dopytywali stronę rządzącą o los tzw. dzieci z Michałowa.

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Grzegorz Braun kandydatem Konfederacji w wyborach do PE
Polityka
Spięcie w Sejmie. Wicemarszałek do Bąkiewicza: Proszę opuścić salę
Polityka
„Karczemna kłótnia” w PiS po decyzji o listach. Okupacja drzwi do gabinetu Jarosława Kaczyńskiego
Polityka
Afera zegarkowa w MON. Mariusz Błaszczak: Trzeba wyciągnąć konsekwencje
Polityka
Zmiana prokuratorów od Pegasusa i ogromna presja na sukces