Zatrzymania na granicy. Straż podała dane

Ponad sześćset osób próbowało nielegalnie przekroczyć granicę białorusko-polską – podała dziś Straż Graniczna.

Publikacja: 02.10.2021 09:58

Wczoraj ponad 600 osób próbowało nielegalnie przekroczyć granicę - podała Straż Graniczna.

Wczoraj ponad 600 osób próbowało nielegalnie przekroczyć granicę - podała Straż Graniczna.

Foto: Straż Graniczna

A od sierpnia ponad 160 osób zatrzymano za organizowanie nielegalnego przekraczania granicy białoruskiej. Wszystkie usłyszały zarzut pomocnictwa w popełnieniu przestępstwa.

Jak podała dziś w mediach społecznościowych Straż Graniczna w pierwszym dniu października na granicy białorusko-polskiej odnotowano aż 601 prób jej nielegalnego przekroczenia.

Funkcjonariusze zatrzymali 29 imigrantów, z czego 23 to obywatele Iraku, trzech Iranu, dwóch Angoli i jednego z Konga.

Za pomocnictwo w nielegalnym przekroczeniu granicy funkcjonariusze zatrzymali pięciu cudzoziemców, z czego dwaj to obywatele Ukrainy, dwaj Syrii i jeden Mołdawii. Od początku sierpnia do końca września Straż Graniczna zatrzymała ponad 160 osób za organizowanie nielegalnego przekraczania granicy białoruskiej. Wszystkie usłyszały zarzut pomocnictwa w popełnieniu przestępstwa za co grozi nawet do ośmiu lat więzienia. Wobec 14 zastosowano areszt.

Najwięcej osób zatrzymała podlaska Straż Graniczna, która chroni najdłuższy odcinek granicy z Białorusią. W ręce pograniczników z Podlasia wpadło tam 135 osób, które najczęściej usiłowali przewieźć nielegalnych imigrantów w głąb kraju lub do innych państw Unii Europejskiej.

A Nadbużańska Straż Graniczna zatrzymała cztery osoby za pomocnictwo. Na odcinku granicy z Litwą zatrzymano także za pomoc w nielegalnym przekroczeniu granicy Unii Europejskiej 25 osób.

Czytaj więcej

Artur Bartkiewicz: Dzieci na granicy. Państwo silne nie musi być bezwzględne

Wcześniej w krajach nadbałtyckich dochodziło do masowego przekraczania granicy z Białorusi i przechodzeniu na teren UE. Wśród zatrzymanych największą grupę stanowią obywatele Gruzji. To 32 osoby, na drugim miejscu są Ukraińcy – 28, na trzecim obywatele polscy – 24, na czwartym Syryjczycy – 23, na piątym Irakijczycy – 12.

Wobec wszystkich cudzoziemców zatrzymanych za pomocnictwo, a do tej pory przebywających legalnie w Polsce, zostało także wszczęte postępowanie administracyjne w celu wydania decyzji zobowiązującej do powrotu z rygorem natychmiastowej wykonalności. Ich przymusowy wyjazd do kraju pochodzenia organizowany jest w ciągu 48 godzin, dodatkowo otrzymują zakaz wjazdu do krajów Schengen przez pięć lat.

Od drugiego września w 183 miejscowościach województw podlaskiego i lubelskiego, które leżą przy granicy  obowiązuje stan wyjątkowy. Początkowo został on wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów. W czwartek wieczorem Sejm zgodził się na wnioskowane przez prezydenta przedłużenie stanu wyjątkowego o kolejnych 60 dni.

Społeczeństwo
Władysław Kosiniak-Kamysz w Dniu Flagi: Bądźmy dumni z Biało-Czerwonej
Społeczeństwo
Cudzoziemcy na potęgę kupują mieszkania w Polsce. Zachęcił ich kredyt 2 procent
Społeczeństwo
Nie żyje Sławomir Wałęsa. Syn byłego prezydenta miał 52 lata
Społeczeństwo
Nie żyje Tomasz Jakubiak. Znany kucharz miał 41 lat
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Społeczeństwo
Młodzi wcześniej testują z „promilami”
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne