Prezydent podpisał rozporządzenie w sprawie przedłużenia stanu wyjątkowego

Po wyrażeniu zgody przez Sejm na przedłużenie stanu wyjątkowego, Andrzej Duda podpisał rozporządzenie w sprawie przedłużenia stanu wyjątkowego wprowadzonego na obszarze części województwa podlaskiego oraz części województwa lubelskiego - przekazała Kancelaria Prezydenta.

Publikacja: 01.10.2021 17:27

Prezydent podpisał rozporządzenie w sprawie przedłużenia stanu wyjątkowego

Foto: Fotorzepa/ Robert Gardziński

Prezydent skierował do Sejmu wniosek o wyrażenie zgody na przedłużenie o 60 dni stanu wyjątkowego w środę. Z wnioskiem w tej sprawie 28 września wystąpiła Rada Ministrów.

W czwartek wieczorem w Sejmie odbyła się debata nad wnioskiem, a po niej - głosowanie. Ze przyjęciem wniosku o przedłużenie stanu wyjątkowego na obszarze części województwa podlaskiego oraz części województwa lubelskiego przy granicy z Białorusią było 237 posłów. Przeciw zagłosowało 179, 31 wstrzymało się od głosu. Sejm przyjął wniosek.

Wyrażenie zgody na przedłużenie stanu wyjątkowego poparło 224 posłów klubu PiS, 8 - Konfederacji, 3 - z Kukiz'15. „Za” byli także: Monika Pawłowska (do wczoraj Porozumienie, wcześniej Lewica) i Łukasz Mejza (niezrzeszony).

Czytaj więcej

Monika Pawłowska porzuca Porozumienie Gowina. Była tam pół roku

Przeciwko przedłużeniu stany wyjątkowego było 122 posłów KO, 46 - Lewicy, 7 - Polski 2050, trzech posłów niezrzeszonych (Zbigniew Ajchler, Ryszard Galla i Paweł Zalewski) oraz Dobromir Sośnierz (Konfederacja). Od głosu wstrzymało się 22 posłów Koalicji Polskiej, 5 - Porozumienia i 4 z koła Polskie Sprawy.

Dzień później Andrzej Duda podpisał rozporządzenie w sprawie przedłużenia stanu wyjątkowego.

Co oznacza decyzja ws. stanu wyjątkowego?

Rozporządzenie wprowadza następujące rodzaje ograniczeń:

  1. zawieszenie prawa do organizowania i przeprowadzania, na obszarze objętym stanem wyjątkowym, zgromadzeń w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 24 lipca 2015 r. – Prawo o zgromadzeniach (Dz. U. z 2019 r. poz. 631);
  2. zawieszenie prawa do organizowania i przeprowadzania, na obszarze objętym stanem wyjątkowym, imprez masowych w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 20 marca 2009 r. o bezpieczeństwie imprez masowych (Dz. U. z 2019 r. poz. 2171) oraz prowadzonych w ramach działalności kulturalnej imprez artystycznych i rozrywkowych, niebędących imprezami masowymi;
  3. obowiązek posiadania przy sobie dowodu osobistego lub innego dokumentu stwierdzającego tożsamość przez osoby, które ukończyły 18 lat, przebywające w miejscach publicznych na obszarze objętym stanem wyjątkowym, a w przypadku osób uczących się, które nie ukończyły 18 lat – legitymacji szkolnej;
  4. zakaz przebywania w ustalonym czasie w oznaczonych miejscach, obiektach i obszarach;
  5. zakaz utrwalania za pomocą środków technicznych wyglądu lub innych cech określonych miejsc, obiektów lub obszarów;
  6. ograniczenie prawa posiadania broni palnej, amunicji i materiałów wybuchowych oraz innych rodzajów broni poprzez wprowadzenie zakazu ich noszenia;
  7. ograniczenie dostępu do informacji publicznej dotyczącej czynności prowadzonych na obszarze objętym stanem wyjątkowym w związku z ochroną granicy państwowej oraz zapobieganiem i przeciwdziałaniem nielegalnej migracji.
Społeczeństwo
Odeszła pozostając wierna sobie. Jaka naprawdę była prof. Jadwiga Staniszkis
Społeczeństwo
Zmarła Jadwiga Staniszkis
Społeczeństwo
W gospodarstwie znaleziono kilkadziesiąt martwych zwierząt. Zatrzymano 48-latka
Społeczeństwo
W samolot PLL LOT uderzył piorun
Społeczeństwo
Pietrzak mówił o barakach Auschwitz dla migrantów. Świrski: Wolność słowa, miał prawo