Prezydent skierował do Sejmu wniosek o wyrażenie zgody na przedłużenie o 60 dni stanu wyjątkowego w środę. Z wnioskiem w tej sprawie 28 września wystąpiła Rada Ministrów.
W czwartek wieczorem w Sejmie odbyła się debata nad wnioskiem, a po niej - głosowanie. Ze przyjęciem wniosku o przedłużenie stanu wyjątkowego na obszarze części województwa podlaskiego oraz części województwa lubelskiego przy granicy z Białorusią było 237 posłów. Przeciw zagłosowało 179, 31 wstrzymało się od głosu. Sejm przyjął wniosek.
Wyrażenie zgody na przedłużenie stanu wyjątkowego poparło 224 posłów klubu PiS, 8 - Konfederacji, 3 - z Kukiz'15. „Za” byli także: Monika Pawłowska (do wczoraj Porozumienie, wcześniej Lewica) i Łukasz Mejza (niezrzeszony).
Czytaj więcej
„Nie mogę akceptować destabilizacji funkcjonowania państwa polskiego dla prywatnych celów politycznych” - stwierdziła posłanka Monika Pawłowska, informując o swoim odejściu z Porozumienia Jarosława Gowina.
Przeciwko przedłużeniu stany wyjątkowego było 122 posłów KO, 46 - Lewicy, 7 - Polski 2050, trzech posłów niezrzeszonych (Zbigniew Ajchler, Ryszard Galla i Paweł Zalewski) oraz Dobromir Sośnierz (Konfederacja). Od głosu wstrzymało się 22 posłów Koalicji Polskiej, 5 - Porozumienia i 4 z koła Polskie Sprawy.