Policjanci, funkcjonariusze Straży Granicznej oraz Służby Ochrony Państwa, jeśli przyjdą na służbę nietrzeźwi albo po środkach odurzających, a ich szef co do tego poweźmie podejrzenia, muszą liczyć się z tym, że zostaną przebadani na obecność tych substancji. MSWiA przygotowało projekty rozporządzeń, które szczegółowo określają jednolite zasady takich badań w przypadku ludzi ze służb.
– W każdej grupie zawodowej zdarzają się osoby, które nie przestrzegają przepisów, sięgają chociażby po alkohol i nietrzeźwe przychodzą do pracy. Nawet jeśli te nowe zasady zawarte w rozporządzeniach miałyby dotyczyć kilku osób, będą przestrogą dla innych – mówi nam poseł Wiesław Szczepański, szef sejmowej Komisji administracji I Spraw Wewnętrznych.
Czytaj więcej
Policja o eksplozji nie zawiadomiła inspektoratu budowlanego, który dowiedział się o niej z mediów – ustalił senator KO.
Rozporządzenia (projekty) wprowadzają zapisy na wzór tych w kodeksie pracy, zgodnie z którymi przełożony ma prawo nie dopuścić pracownika w razie uzasadnionego podejrzenia, że stawił się on w stanie np. po alkoholu czy narkotykach (dotąd w służbach regulowały to wewnętrzne przepisy).
„Wydanie rozporządzenia jest podyktowane koniecznością doprecyzowania sposobu, warunków i metod czynności podejmowanych przez uprawnione osoby, w sytuacji poddania funkcjonariusza badaniom na zawartość w organizmie alkoholu albo obecność środka działającego podobnie do alkoholu” – wskazuje uzasadnienie.