Podarowanie 1 proc. podatku organizacji pożytku publicznego miało być w tym roku dużo prostsze. Podatnik miał wskazać organizację i numer jej wpisu do KRS, a przekazaniem pieniędzy miały się zająć urzędy skarbowe. Błędy w wykazie OPP mogą jednak tę procedurę mocno skomplikować.
Od 1 stycznia 2007 r. obowiązują zmienione przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (art. 45 ust. 5c – 5g). Umożliwiają one na składanym przez nas formularzu PIT wskazanie tylko jednej organizacji, do której ma trafić 1 proc. naszego podatku. Ta, którą wybierzemy, musi jednak mieć status organizacji pożytku publicznego 30 listopada roku podatkowego. Potwierdza to wpisanie jej do wykazu, który co roku przygotowują wspólnie minister pracy i polityki społecznej oraz minister sprawiedliwości.
– Przepisy wymagają więc, aby wykaz organizacji został sporządzony według stanu na 30 listopada 2007 r. I tu pojawił się problem, ponieważ kody PKD, na podstawie których prowadzona jest weryfikacja, otrzymaliśmy z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej dopiero 14 grudnia 2007 r. Dodatkowe utrudnienie stanowił system KRS, który nie potrafi odczytać danych historycznych, czyli wstecz – wyjaśnia prokurator Ewa Piotrowska. – Dlatego aby wyodrębnić te podmioty, które miały status organizacji pożytku publicznego 30 listopada, musieliśmy stworzyć specjalne oprogramowanie. A ponieważ czasu było niewiele, do opracowania wykazu skorzystano z uproszczonej procedury. Dzięki temu już 21 grudnia 2007 r. został on przekazany do resortu pracy – tłumaczy.
Pozostaje mieć nadzieję, że tegoroczne doświadczenia pozwolą uniknąć błędów w przyszłości. Ponieważ jednak Ministerstwo Sprawiedliwości nie podaje, o jakie organizacje chodzi (z informacji „Rz” wynika, że w grę wchodzą zarówno takie, które nie znalazły się w wykazie, choć powinny, jak i takie, które ze względu na prowadzoną działalność gospodarczą nie powinny w nim figurować), podatnicy muszą poradzić sobie sami.
Trzeba przy tym pamiętać, że z prawa do 1 proc. PIT wyłączone są OPP prowadzące działalność polegającą m.in. na wytwarzaniu produktów winiarskich czy piwowarskich (art. 45 ust. 5g).