Tomasz Pietryga: Jak uratować klasę średnią, czyli korekty Adama Abramowicza do Polskiego Ładu

Brawa dla rzecznika małych i średnich przedsiębiorców Adama Abramowicza, który przedstawił korekty do Polskiego Ładu, łagodzące negatywne skutki dla lepiej zarabiających Polaków.

Aktualizacja: 27.08.2021 14:40 Publikacja: 23.06.2021 20:07

Mateusz Morawiecki

Mateusz Morawiecki

Foto: PAP

Wadą reklamowanego przez rząd programu jest przemożna chęć finansowania jego części z kieszeni lepiej zarabiających Polaków. To właśnie klasa średnia miałaby ponieść ciężar rozwijania programów socjalnych, zniesienia opodatkowania niskich emerytur i podwyższenia wydatków na ochronę zdrowia.

Łatwo wyliczyć, że pomysł podniesienia składki zdrowotnej dla ludzi prowadzących działalność gospodarczą i płacących podatek liniowy będzie dla nich realnym uderzeniem po kieszeni. Zapłacą de facto nowy dziewięcioprocentowy podatek. Dla sporej części z miliona mikroprzedsiębiorców będzie to kara za ich zaradność i kreatywność, która pozwala osiągać im wyższe od przeciętnych dochody. Co otrzymają w zamian? Niewiele. Dziewięcioprocentowy podatek to nie składka na wyższą emeryturę, tylko pieniądze przeznaczone na coś, z czego większość z nich skorzysta bardzo rzadko lub nigdy – na finansowanie niewydolnej służby zdrowia. Będą to pieniądze na lecznice, które w razie choroby omijają szerokim łukiem, bo czas oczekiwania na wizytę czy zabieg liczony jest w miesiącach, a nawet w latach. Ci ludzie często już wykupują abonamenty i pakiety prywatnie. W ten sposób płacą miesięcznie dwie składki zdrowotne: do ZUS i na pakiet w komercyjnej lecznicy. Teraz rząd chce, aby ten wydatek wzrósł niebotycznie, a to frustrujące i niesprawiedliwe.

Czytaj też:

Czas wysłuchać przedsiębiorców - rzecznik koryguje "Polski Ład"

Rząd nie ogląda się na klasę średnią, mając ofertę dla znacznie szerszej grupy wyborców, której podwyżka składki nie dotknie. Determinacja rządzących wydaje się duża, bo jak zapowiedział właśnie marszałek Ryszard Terlecki, ustawy podatkowe mają być gotowe przed końcem wakacji. To wyraźny sygnał, że rząd chce, aby przepisy obowiązywały już od nowego roku.

Jak dotąd „podatkowy" Polski Ład spotkał się jedynie z pomrukiem niezadowolenia opozycji, od lat zajętej głównie walką o niezależność Krajowej Rady Sądownictwa. Czasu na kontrpropozycje jednak zabrakło. Zrobił to za nią właśnie rzecznik przedsiębiorców, pokazując alternatywną drogę dla niektórych reform, łagodniejszą w skutkach dla sporej grupy obywateli. Prawo do 30 tys. zł kwoty wolnej od podatku dla „liniowców", wprowadzenie rocznego limitu składki zdrowotnej czy przejście z CIT na podatek przychodowy – to inicjatywy warte dyskusji, zwłaszcza że opierają się na twardych wyliczeniach i znajomości realiów, w których żyją przedsiębiorcy. Nie ma tu politycznych kalkulacji, jak u Jarosława Gowina, który również obiecał ująć się za firmami.

Mam nadzieję, że rząd, przygotowując Polski Ład, podejdzie do tych pomysłów serio. Nie traktując ich w sposób ambicjonalny, jako konkurencję, ale jako inicjatywę, która może wzbogacić ten ważny dla Polski projekt. Tyle że bez drenowania kieszeni najbardziej aktywnej grupy obywateli.

Polski Ład ma stymulować życie gospodarcze i społeczne wszystkich, a nie tylko określonych grup kosztem innych. I tylko takie podejście jest godne poparcia.

Zawody prawnicze
Korneluk uchyla polecenie Święczkowskiego ws. owoców zatrutego drzewa
Zdrowie
Mec. Daniłowicz: Zły stan zdrowia myśliwych nie jest przyczyną wypadków na polowaniach
Nieruchomości
Odszkodowanie dla Agnes Trawny za ziemię na Mazurach. Będzie apelacja
Sądy i trybunały
Wymiana prezesów sądów na Śląsku i w Zagłębiu. Nie wszędzie Bodnar dostał zgodę
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego