[b]W 1998 r. nabyłam z mężem spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego i tam się zameldowaliśmy. W 2007 r. przekształciliśmy to prawo w odrębną własność, a pod koniec ubiegłego roku mieszkanie sprzedaliśmy. W urzędzie skarbowym dowiedziałam się, że od transakcji muszę zapłacić podatek dochodowy w części, w jakiej cena sprzedaży odpowiada wartości udziału w gruncie i powierzchniach wspólnych. Czy to prawda?[/b] – pyta Marianna z Radomia.
Skutki podatkowe transakcji reguluje [link=http://akty-prawne.rp.pl/Dokumenty/Ustawy/2010/DU2010Nr%2051poz%20307a.asp]ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych[/link]. Pięcioletni okres, od którego upływu zależy to, czy w danej sytuacji powstanie obowiązek zapłaty podatku, należy liczyć od momentu nabycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkaniowego (w wypadku czytelniczki jest to ostatni dzień 1998 r.).
Ustanowienie odrębnej własności w wyniku dokonanego przekształcenia jest jedynie zmianą formy prawnej faktycznego prawa do lokalu. Także zbycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego po upływie pięciu lat od dnia jego nabycia skutkowałoby zwolnieniem podatkowym (a nie tylko sprzedaż prawa własności). Dlatego samo przekształcenie tego prawa do lokalu w odrębną własność, które nastąpiło w 2007 r., jest czynnością podatkowo neutralną. Oznacza to, że do oceny skutków podatkowych całej transakcji nie znajdą zastosowania przepisy obowiązujące w latach 2007 – 2008 przewidujące tzw. ulgę meldunkową. To zaś na gruncie tych przepisów sformułowano pogląd, utrwalony zresztą także w orzecznictwie sądowo -administracyjnym, iż zwolnienie podatkowe dotyczy jedynie części ceny odpowiadającej wartości samego lokalu.
W opisanym stanie – zważywszy na upływ pięciu lat między datą nabycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu a datą zbycia nieruchomości – transakcja powinna być zwolniona od podatku dochodowego od osób fizycznych. Także w odniesieniu do udziału w gruncie czy powierzchniach wspólnych. Na taką interpretację przepisów wskazał pośrednio w interpretacji indywidualnej z 19 sierpnia 2010 r. dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie (nr IPPB1/415-504/10-4/KS).
[i] oprac. g.l.[/i]