Pamiętaj o ulgach
Co zrobić, aby obniżyć daninę dla fiskusa? Skorzystać z ulg (będziemy je szczegółowo omawiać na łamach „Rzeczpospolitej" w ciągu najbliższych dni). Najpopularniejsze to odliczane od dochodu ulga na Internet, darowizny na działalność pożytku publicznego i rehabilitacyjna oraz pomniejszająca podatek ulga na dzieci. Można też odliczyć zapłacone w trakcie roku składki na ubezpieczenia społeczne (od dochodu) i zdrowotne (od podatku).
Prawo do odliczeń trzeba jednak udokumentować. Przykładowo, wydatki na Internet w miejscu zamieszkania powinny potwierdzać faktury, a przekazanie darowizny pieniężnej przelew bankowy. Przy darowiznach na Kościół potrzebne jest jeszcze sprawozdanie potwierdzające wykorzystanie ich na działalność charytatywno-opiekuńczą.
NIP i podpis
Po zebraniu wszystkich danych można przystąpić do wyliczeń. Od przychodów odejmujemy koszty, pomniejszamy dochód o ulgi, liczymy podatek według skali (przedsiębiorcy na podatku liniowym stosują 19-proc. stawkę), wykazujemy odliczenia od podatku i obliczamy ostateczną kwotę zobowiązania. Potem porównujemy ją z kwotą odprowadzonych w ciągu roku zaliczek i wychodzi nam nadpłata albo podatek do zapłaty.
Warto też podzielić się 1 proc. podatku z wybraną organizacją pożytku publicznego.
Pamiętajmy o wypełnieniu wszystkich obowiązkowych rubryk w formularzu. Podatnicy najczęściej zapominają wpisać swój NIP, zaznaczyć pole określające sposób opodatkowania (indywidualnie, wspólnie z małżonkiem lub dzieckiem), a nawet się podpisać.
Uwaga na zaokrąglenia
Najprostszy błąd, jaki może się zdarzyć, to nieprawidłowe zaokrąglenie. Przypomnijmy: podstawę opodatkowania i podatek zaokrąglamy do pełnych złotych. Końcówki wynoszące mniej niż 50 gr pomijamy, a 50 gr i wyższe zaokrąglamy w górę. Przekazywany organizacji pożytku publicznego 1 proc. podatku zaokrąglamy natomiast do pełnych dziesiątek groszy w dół.