Do Izby Skarbowej w Łodzi zwrócił się z pytaniem podatnik, który w 1992 r. na podstawie umowy darowizny nabył jako współwłaściciel jedną trzecią niezabudowanej działki. W czerwcu 2010 r. dokonano zniesienia współwłasności w ten sposób, że podzielono ziemię na trzy równe części (działki) bez żadnych spłat i dopłat. Wnioskodawca chce w najbliższym czasie sprzedać swoją wydzieloną działkę. Pyta, jakie będą konsekwencje podatkowe.
Dyrektor izby stwierdził, że zniesienie współwłasności nie stanowi nabycia rzeczy, jeżeli mieści się w ramach udziału, jaki przypadał byłym współwłaścicielom w rzeczy wspólnej i odbył się bez spłat i dopłat.
Jeśli natomiast w wyniku podziału wspólnej rzeczy udział danej osoby ulega powiększeniu, mamy do czynienia z nabyciem, gdyż zwiększa się stan jej majątku osobistego.
Analogicznie pomniejszenie udziału traktuje się jako zbycie, gdyż w ten sposób ulega pomniejszeniu zarówno zakres dotychczasowego władztwa danej osoby nad nieruchomością, jak i stan jej majątku osobistego
W tej sytuacji dyrektor izby skarbowej uznał w interpretacji, że datą nabycia działki jest dzień, w którym wnioskodawca otrzymał nieruchomość w darowiźnie, czyli w 1992 r. Zniesienie współwłasności, którego dokonano w 2010 r., nie stanowiło dla niego nabycia, ponieważ wartość działki otrzymanej przez wnioskodawcę (w wyniku fizycznego podziału nieruchomości na trzy równe części) nie przekraczała wartości udziału w nieruchomości, który posiadał wcześniej.