Przychody ze zbycia złota rozliczamy tak jak ze sprzedaży innych rzeczy
– wynika z odpowiedzi Ministerstwa Finansów na pytanie „Rz".
Jeśli więc sprzedamy je z zyskiem, musimy wykazać dochód w zeznaniu rocznym, zsumować z innymi i zapłacić od całości podatek. Jego stawka wyniesie 18 lub 32 proc., w zależności od tego, w którym progu się znajdziemy. Unikniemy daniny, jeśli od końca miesiąca, w którym kupiliśmy kruszec, do dnia sprzedaży minie pół roku.
Czy każda inwestycja w złoto będzie opodatkowana w taki sposób? Z odpowiedzi Ministerstwa Finansów wynika, że transakcje stanowiące formę inwestowania kapitału będą rozliczane inaczej. Od uzyskanych przychodów należy zapłacić 19- -proc. zryczałtowaną daninę (tzw. podatek Belki).
Zasady opodatkowania zależą więc od rodzaju oferowanego produktu. Jak podkreśla ministerstwo, inwestycja może polegać na założeniu lokaty i powierzeniu pieniędzy instytucji finansowej, która zakupuje złoto o wartości przekazanych środków. Po zakończeniu ustalonego okresu klient otrzymuje zwrot środków pieniężnych wraz z ustalonym zyskiem. Lokata może również stanowić element konstrukcji produktu strukturyzowanego lub strategii wykorzystywanej przez fundusze inwestycyjne.