Jak prawidłowo rozliczyć się z fiskusem

Mam w domu Internet. Na wystawianych co miesiąc fakturach wyszczególniona jest opłata za udostępnienie Internetu i za livebox. Czy mogę odliczyć całość? - odpowiada Anna Welsyng, doradca prawny z kancelarii welsyng.pl

Publikacja: 19.04.2012 02:35

Mam w domu Internet. Na wystawianych co miesiąc fakturach wyszczególniona jest opłata za udostępnienie Internetu i za livebox. Czy mogę odliczyć całość?

Odliczyć od dochodu można tylko wydatki za korzystanie z Internetu. Opłata za livebox to koszt jego wydzierżawienia od operatora. Wprawdzie bez tego urządzenia nie można korzystać z sieci, ale ryzykowne byłoby odliczanie wydatku na jego udostępnienie, gdyż zostałby on potraktowany przez urząd skarbowy analogicznie do wydatków na zakup modemu czy instalację sieci.

Mój 20-letni syn ma I grupę inwalidzką i otrzymuje zasiłek pielęgnacyjny. W listopadzie zmarł mój mąż. Czy mogę skorzystać z preferencyjnego rozliczenia, mimo że syn zarabia i wychowywałam go samotnie tylko przez część roku?

Aby skorzystać z preferencyjnego rozliczenia, nie trzeba być samotnym rodzicem przez cały rok. Ten warunek może być spełniony tylko przez część roku (tak jak w sytuacji opisanej w pytaniu).

Wspólnego rozliczenia nie wyklucza też uzyskiwanie dochodów przez syna. Przepisy nie przewidują bowiem limitu zarobków dla dziecka, które otrzymuje zasiłek pielęgnacyjny.

Czytelniczka może też rozliczyć swoje dochody razem z dochodami zmarłego męża. Powinna więc przeanalizować, który wariant jest dla niej korzystniejszy – opodatkowanie łącznie z synem jako osoby samotnie wychowującej dziecko czy razem ze zmarłym mężem. Nie jest możliwe skorzystanie z obu wariantów jednocześnie.

Od dziesięciu lat prowadzę z żoną rodzinny dom dziecka. Opiekujemy się ósemką dzieci, które są u nas na podstawie orzeczenia sądu. Wychowujemy je, ale nie jesteśmy ich opiekunami prawnymi. Czy możemy skorzystać z ulgi na dzieci?

Ulga przysługuje też osobom, które na podstawie orzeczenia sądu lub umowy zawartej ze starostą mają status rodziny zastępczej. Wysokość odliczenia od podatku wynosi 1112,04 zł rocznie na jedno dziecko.

W zeszłym roku sprzedałam mieszkanie. Kupiłam je w 2010 r., ale już wcześniej wpłacałam na nie zaliczki. Czy zapłacone wcześniej kwoty można uwzględnić podczas obliczania kosztu nabycia mieszkania? Czy można je zwaloryzować?

Sprzedając mieszkanie nabyte w 2010 r., płacimy 19-proc. podatek od dochodu (czyli przychodu pomniejszonego o koszty nabycia lub wybudowania oraz nakłady poczynione w czasie posiadania nieruchomości, które podniosły jej wartość).

Koszty nabycia to wydatki na zakup nieruchomości, czyli także zaliczki wpłacone przed podpisaniem aktu notarialnego (z niego wynika ostateczna cena). Koszty te można waloryzować, ale tylko od roku następującego po tym, w którym nastąpiło nabycie, i do roku poprzedzającego ten, w którym doszło do zbycia.

W opisanej sytuacji (mieszkanie zostało kupione w 2010 r., a sprzedane w 2011 r.) czytelniczka nie skorzysta więc z tej możliwości.

Sprzedałam w 2011 r. roczne mieszkanie. Pieniądze chcę przeznaczyć na remont lokalu, w którym przebywam, na podstawie umowy dożywocia. Nie jest moją własnością. Czy mogę skorzystać ze zwolnienia podatkowego?

Osoba sprzedająca nieruchomość może uniknąć podatku, jeśli wyda pieniądze na własne cele mieszkaniowe. Ma na to dwa lata od końca roku, w którym doszło do transakcji. Ta zasada dotyczy nieruchomości nabytych po 1 stycznia 2009 r.

Jednym z celów mieszkaniowych jest remont własnego domu lub mieszkania. Skoro remontowany lokal nie jest własnością czytelniczki, nie może ona skorzystać ze zwolnienia.

W 2007 r. dostałem w darowiźnie mieszkanie. W zeszłym roku je sprzedałem. Czy mogę wartość mieszkania potraktować jako koszt nabycia?

Przy sprzedaży darowanego mieszkania kosztem są tylko poczynione w czasie jego posiadania nakłady, które zwiększyły wartość lokalu oraz zapłacony ewentualnie podatek od spadków i darowizn. Nie ma możliwości zaliczenia do kosztów wartości darowanej nieruchomości.

Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem