Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 21 lutego 2013 r. (II FSK 1268/11).
Pracownik uzyskał uprawnienie do uczestniczenia w programie motywacyjnym, organizowanym przez spółkę związaną z jego pracodawcą. W pierwszym etapie uczestnictwo polegało na uzyskaniu ograniczonych praw do akcji spółki akcyjnej, tj. wyłączono możliwość zbycia akcji. W kolejnym etapie, po spełnieniu ściśle określonych warunków, pracownik uzyskał pełnię praw do akcji.
W okresie przejściowym pracownik pozostawał uprawniony do ewentualnego otrzymania dywidendy. W takim stanie faktycznym zadano organowi pytanie:
jakie są zasady rozliczenia opisanego świadczenia dla potrzeb PIT oraz kiedy powstanie obowiązek podatkowy z tego tytułu. Zdaniem podatnika jest to przychód z kapitałów pieniężnych i obowiązek podatkowy powstanie w momencie zbycia otrzymanych akcji. Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a ustawy o PIT przychody z kapitałów pieniężnych nie powstają co do zasady w momencie nabycia papierów wartościowych bez względu na formę tego nabycia, lecz dopiero w momencie odpłatnego zbycia.
Organ podatkowy nie zgodził się ze stanowiskiem podatnika w zakresie dotyczącym obowiązku podatkowego. Uznał, że ten powstaje z chwilą przysporzenia, tj. bez względu na posiadanie lub nie pełni praw do akcji. Nabywając akcje, wnioskodawca uzyskał status akcjonariusza, a co za tym idzie, również uprawnienie do otrzymywania ewentualnej dywidendy. Tym samym, pomimo wyłączenia możliwości zbycia akcji, ma miejsce przysporzenie majątkowe.