Podatek od ukrytych dochodów do odzyskania wraz z odsetkami

Za ukrywanie dochodów skarbówka wymierza 75-proc. daninę. Można ją odzyskać, i to z odsetkami.

Aktualizacja: 13.09.2013 12:03 Publikacja: 13.09.2013 08:52

Podatek od ukrytych dochodów do odzyskania wraz z odsetkami

Foto: www.sxc.hu

107 mln zł – tyle fiskus nalicza rocznie podatku osobom, które nie potrafiły udowodnić, skąd mają pieniądze. Trybunał Konstytucyjny uznał, że bezprawnie. Znamy już pisemne uzasadnienie tego wyroku.

– To przełomowe orzeczenie. Moim zdaniem daje prawo do odzyskania podatku nie  tylko za okres, w którym obowiązywały zakwestionowane przepisy. Szanse na zwycięskie zakończenie sporu ze skarbówką są także za późniejsze lata  – mówi doradca podatkowy Mariusz Gumola.

Wnioski o wznowienie postępowania

Przypomnijmy, że Trybunał (wyrok z 18 lipca 2013 r., sygn. SK 18/09) podważył zgodność z konstytucją większości przepisów regulujących zasady opodatkowania dochodów z tzw. nieujawnionych źródeł przychodów w latach 1998–2006. Osoby, którym fiskus wymierzył daninę za ten okres, powinny złożyć wniosek o wznowienie postępowania. Mają na to czas do 27 września (miesiąc od ukazania się sentencji wyroku w Dzienniku Ustaw).

Z wyroku Trybunału wynika, że skarbówka musi oddać im daninę. Została bowiem wymierzona bezprawnie. Korzystne dla podatników są także orzeczenia sądów administracyjnych wydane już po wyroku Trybunału Konstytucyjnego (np. Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku, sygn. I SA/Bk 372/12 oraz Naczelnego Sądu Administracyjnego, sygn. II FSK 2295/11).

Jaka jest sytuacja osób, które spierają się z fiskusem o pochodzenie majątku ujawnionego po 2006 r.? Wtedy obowiązywały już zmodyfikowane przepisy. Ale, jak pisaliśmy w „Rzeczpospolitej" z 30 sierpnia, zmiany miały raczej techniczny charakter, a podatnicy powinni żądać wykładni tych regulacji z uwzględnieniem stanowiska Trybunału.

Te same błędy w przepisach

– Uzasadnienie wyroku Trybunału daje nadzieję, że także te osoby obronią się przed 75-proc. daniną – mówi Mariusz Gumola. – Podkreślono w nim bowiem wyraźnie, że aktualny przepis o nieujawnionych dochodach jest obarczony w zbliżonym, jeśli nie identycznym, stopniu tymi samymi mankamentami co jego niekonstytucyjna poprzednia wersja. Niewykluczone zatem, że za jakiś czas Trybunał wyda wyrok odnoszący się także do aktualnych regulacji.

Przypomnijmy, że na nałożenie sankcyjnego podatku przez urząd skarbowy narażeni byli ci, którzy nie potrafili wykazać, skąd mają pieniądze. Przykładowo osoba, która kupiła sobie cenną nieruchomość (fiskus dowiedział się o  tej transakcji od notariusza), mimo że do tej pory nic jeszcze nie zarobiła. W urzędzie powinna wskazać źródła pochodzenia swojego majątku. Alternatywa to 75 proc. danina.

masz pytanie, wyślij e-mail do autora

p.wojtasik@rp.pl

prof. Adam Mariański, adwokat i doradca podatkowy w kancelarii Mariański Group

Trybunał Konstytucyjny w pisemnym uzasadnieniu swojego wyroku wyraźnie wskazał, że obecne przepisy o nieujawnionych dochodach niewiele się różnią od zakwestionowanych regulacji obowiązujących w latach 1998–2006. Moim zdaniem oznacza to, że brakuje możliwości wymierzania podatku także za późniejszy okres. Poza tym Trybunał postawił dwie ważne tezy o szerszym zakresie. Po pierwsze zakwestionował praktykę przerzucania na podatnika obowiązku ponoszenia ciężaru dowodu (co często się zdarzało w postępowaniach dotyczących nieujawnionych dochodów, ale nie tylko). Po drugie kilkakrotnie wskazał na konieczność rozstrzygania wątpliwości na korzyść podatnika (in dubio pro tributario). Te stwierdzenia powinny zostać dokładnie przeanalizowane zarówno przez urzędy, jak i przez sądy administracyjne.

Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem