Zniesienie wspólności przez sąd powoduje utratę prawa do preferencyjnego rozliczenia, na dodatek z mocą wsteczną. Tak wynika z odpowiedzi Krajowej Informacji Podatkowej opublikowanej w Biuletynie Skarbowym Ministerstwa Finansów (nr 4/2013).
Aby obliczyć łączne zobowiązanie małżeństwa, sumujemy dochody, dzielimy je na pół, obliczamy podatek według skali i mnożymy go przez dwa. Przynosi to korzyści wtedy, gdy jest duża różnica między dochodami małżonków (są w różnych przedziałach skali) lub gdy jedno z nich w ogóle nic nie zarobiło (albo osiągnęło dochody w wysokości niepowodującej obowiązku zapłaty podatku.
Musimy jednak pamiętać o warunkach skorzystania z preferencji. Jeden z nich to posiadanie wspólności majątkowej. Spełniali go małżonkowie, którzy przez trzy lata składali jedno łączne zeznanie. Potem jednak nastąpiło rozwiązanie małżeństwa, a sąd orzekł dodatkowo rozdzielność majątkową ze wsteczną datą.
Zdaniem fiskusa skutkuje to utratą prawa do preferencyjnego rozliczenia także za poprzednie okresy. Po uprawomocnieniu się wyroku sądowego małżonkowie muszą więc skorygować swoje rozliczenia z trzech ostatnich lat i złożyć odrębne zeznania. Nie mieli bowiem prawa do wspólnego opodatkowania.
Ograniczenie wspólnoty majątkowej nie wyklucza małżeńskiego PIT