Ministerstwo Zdrowia dało lekarzom komputery, skarbówka chce od nich podatek

Przedsiębiorca, który dostał w darowiźnie sprzęt komputerowy, musi rozliczyć się z fiskusem.

Publikacja: 29.05.2024 04:30

Ministerstwo Zdrowia dało lekarzom komputery, skarbówka chce od nich podatek

Foto: Adobe Stock

Ta interpretacja skarbówki nie ucieszy lekarzy, którzy skorzystali z programu e-Gabinet+. Fiskus stwierdził bowiem, że muszą opodatkować otrzymane od Ministerstwa Zdrowia komputery.

Fiskus: lekarka ma umowę darowizny, to znaczy, że dostała komputer w darowiźnie

Z wnioskiem o interpretację wystąpiła prowadząca własny gabinet lekarka. Wykonuje usługi zakontraktowane przez NFZ, komercyjne świadczenia to tylko do 5 proc. jej działalności. Wzięła udział w programie „Wdrożenie e-usług w placówkach POZ i ich integracja z systemem e-zdrowia z wykorzystaniem narzędzia centralnego”, zwanym też e-Gabinet+, i otrzymała sprzęt komputerowy.

Jak go rozliczyć? Lekarka informuje, że nabywając komputer, otrzymała umowę darowizny. Jej zdaniem nie jest to jednak darowizna. Argumentuje, że została zobowiązana do wykorzystywania sprzętu w określony sposób, ponadto umowa może być rozwiązana np. w razie nienależytego jej wykonywania. Takie konstrukcje są obce umowie darowizny – podkreśla lekarka. Twierdzi, że skoro nie mamy do czynienia z taką umową, to nie musi płacić daniny na podstawie ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Fiskusa to jednak nie przekonało. – Skoro lekarka ma umowę darowizny, to znaczy, że dostała komputer w darowiźnie – stwierdzili urzędnicy. I podkreślili, że „rolą organu interpretacyjnego nie jest analiza formy prawidłowości zawartej umowy”.

Zdaniem skarbówki z opisu stanu faktycznego jasno wynika, że lekarka otrzymała wsparcie rzeczowe w postaci sprzętu komputerowego tytułem darowizny. Trzeba ją opodatkować zgodnie z ustawą o podatku od spadków i darowizn. Jeżeli wartość sprzętu przekracza kwotę wolną dla trzeciej grupy (czyli dla podmiotów niespokrewnionych), która obecnie wynosi 5733 zł, lekarka musi złożyć zeznanie SD-3. Ma na to miesiąc od otrzymania darowizny (interpretacja nr 0111-KDIB2-3.4015.44.2024.1.BD).

Czy umowy z programu e-Gabinet+ są klasycznymi umowami darowizny

– Mam wrażenie, że fiskus poszedł w tej sprawie na łatwiznę. Z góry przyjął, że podpisana z Ministerstwem Zdrowia umowa jest darowizną, skoro została tak nazwana. Choć lekarka twierdziła, że jest inaczej – mówi Wojciech Jasiński, doradca podatkowy w ATA Finance.

–- Urzędnicy powinni poprosić o bardziej szczegółowe opisanie postanowień umowy i dopiero wtedy ją ocenić – podkreśla ekspert. Dodaje, że faktycznie można mieć wątpliwości, czy umowy realizujące program e-Gabinet+ są klasycznymi umowami darowizny. Jest tam bowiem kilka zapisów odbiegających od tego, co narzuca kodeks cywilny. – Dopiero jednak analiza wszystkich dokumentów, m.in. umowy uczestnictwa w programie e-Gabinet+, pozwoli na przesądzenie, czy mamy do czynienia z darowizną, czy też nie. Jeśli tak, to beneficjenci będą musieli zapłacić podatek, bo wartość sprzętu raczej przekracza 5733 zł. Jeśli nie, otrzymane rzeczy rozliczamy na podstawie ustawy o PIT. I być może okaże się, że przedsiębiorca nie musi wykazywać przychodu na podstawie art. 14 ust. 2 pkt 2, który dotyczy środków trwałych – tłumaczy Wojciech Jasiński.

Przypomnijmy, że problem podatkowy pojawił się też przy rozliczaniu laptopów przekazywanych nauczycielom i uczniom na podstawie ustawy o wsparciu rozwoju kompetencji cyfrowych. Zagwarantowano w niej, że świadczenia nie podlegają podatkowi od spadków i darowizn. Zapomniano jednak, że takie wsparcie może być obciążone PIT (według skali bogatszym może wyjść nawet 32-proc. podatek). Ostatecznie minister finansów wydał rozporządzenie o zaniechaniu poboru podatku i problem został rozwiązany.

Czytaj więcej

Lekarz przedsiebiorca może wybrać ryczałt

Ta interpretacja skarbówki nie ucieszy lekarzy, którzy skorzystali z programu e-Gabinet+. Fiskus stwierdził bowiem, że muszą opodatkować otrzymane od Ministerstwa Zdrowia komputery.

Fiskus: lekarka ma umowę darowizny, to znaczy, że dostała komputer w darowiźnie

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Co można wybudować bez pozwolenia na własnej posesji? Garaż? A może oczko wodne?
Zawody prawnicze
Prokuratorzy zaniepokojeni poleceniem prokuratora krajowego ws. Andrija K.
Zawody prawnicze
Nieoczekiwana zmiana miejsc na podium rankingu kancelarii prawniczych
Prawo dla Ciebie
Trybunał: ustawa przyjęta bez Kamińskiego i Wąsika jest niezgodna z konstytucją
Akcje Specjalne
Firmy chcą działać w sposób zrównoważony
Sądy i trybunały
Andrzej Duda powołał Mikołaja Pawlaka na sędziego
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży