Czy pracodawca musi opodatkować prezent dla pracownika na Wielkanoc?

Pracodawca nie musi potrącać zaliczek na PIT od upominków dla pracowników z okazji Świąt Wielkanocnych. Jeśli są sfinansowane z funduszu socjalnego, zastosuje zwolnienie z podatku. Jeśli to darowizna, nie podlega pod ustawę o PIT.

Publikacja: 15.03.2024 03:00

Czy pracodawca musi opodatkować prezent dla pracownika na Wielkanoc?

Foto: Adobe Stock

Mamy dobrą wiadomość dla tych, którzy liczą na wielkanocne prezenty od pracodawcy. Są duże szanse na to, że nie trzeba się będzie dzielić nimi z fiskusem.

Zwolnienie z PIT dla prezentów z funduszu socjalnego

Jeśli pracodawca kupi upominki za środki zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (lub funduszu związków zawodowych) może zastosować zwolnienie z art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy o PIT. Z przepisu tego wynika, że nieopodatkowane są pracownicze benefity do 1 tys. zł rocznie (jeszcze w zeszłym roku limit wynosił 2 tys. zł). Stanowi też, że upominek musi mieć związek z finansowaniem działalności socjalnej. Oznacza to, że pracodawca nie powinien dawać wszystkim po równo. Przyznając benefity z funduszu socjalnego musi uwzględnić sytuację finansową i rodzinną pracownika.

Ulga jest na świadczenia pieniężne bądź rzeczowe, ale z zastrzeżeniem, że nie zaliczamy do nich bonów, talonów i innych znaków uprawniających do ich wymiany na towary lub usługi.

Czytaj więcej

2 tys. zł dla pracownika na święta bez PIT? To już ostatnia szansa

Nie ma więc zwolnienia na klasyczny bon do supermarketu. Fiskus zgadza się natomiast, że nieopodatkowane mogą być tzw. karty przedpłacone, które umożliwiają płatności z wykorzystaniem środków dostępnych na przypisanym koncie. Nie ma też problemów z kartami na zajęcia sportowe czy biletami wstępu do teatru, kina bądź na koncert.

Darowizna dla pracownika jest z reguły nieopodatkowana

Co zrobić, jeśli zwolnienie nie przysługuje, np. wtedy, gdy prezent został sfinansowany ze środków obrotowych pracodawcy? Trzeba doliczyć jego wartość do przychodu pracownika i potrącić zaliczkę na PIT. Jak pracodawcy bronią się przed tym obowiązkiem? Argumentują, że upominek to klasyczna darowizna. Nie jest wtedy rozliczany zgodnie z ustawą o PIT. Od prezentu-darowizny pracodawca nie musi więc potrącać zaliczki na PIT. Potwierdza to np. niedawna interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (nr 0115-KDIT2.4011.610.2023.1.ŁS).

W takiej sytuacji prezent trzeba rozliczyć zgodnie z ustawą o podatku od spadków i darowizn. A z niej wynika, że darowizny do 5 733 zł (w tzw. III grupie, przy czym sumujemy je przez pięć lat) są nieopodatkowane. Jeśli upominki nie przekraczają tej kwoty, daniny nie będzie.

Mamy dobrą wiadomość dla tych, którzy liczą na wielkanocne prezenty od pracodawcy. Są duże szanse na to, że nie trzeba się będzie dzielić nimi z fiskusem.

Zwolnienie z PIT dla prezentów z funduszu socjalnego

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów