E-PIT dla przedsiębiorców. W zeznaniu od fiskusa trzeba dużo uzupełnić

W zeznaniu za 2023 r. przygotowanym przez skarbówkę dla przedsiębiorców są tylko podstawowe dane. Przychody, koszty i większość ulg trzeba do e-PIT wpisać samemu.

Publikacja: 18.02.2024 18:01

E-PIT dla przedsiębiorców. W zeznaniu od fiskusa trzeba dużo uzupełnić

Foto: Adobe Stock

Przedsiębiorcy po raz pierwszy dostali od skarbówki wstępnie wypełnione zeznania roczne. Można je znaleźć na stronie podatki.gov.pl w e-Urząd Skarbowy.

- To spore ułatwienie dla przedsiębiorców. Jednak ci, którzy liczyli, że fiskus wszystko za nich zrobi, mogą się srodze rozczarować. W zeznaniu od skarbówki są tylko podstawowe dane, najważniejsze rzeczy trzeba wpisać samemu – mówi Grzegorz Gębka, doradca podatkowy w kancelarii GTA.

Czytaj więcej

Przy rozliczeniu PIT za 2023 r. pomoże chatbot

Zajrzyjmy więc do e-Urząd Skarbowy. Pierwszy krok: logowanie. Możliwości autoryzacji jest kilka: profil zaufany, mObywatel, e-dowód, bankowość elektroniczna. Można też podać NIP (PESEL), datę urodzenia i dane z zeznań oraz informacji od płatników (wtedy wchodzimy tylko do usługi Twój e-PIT).

Po zalogowaniu klikamy Złóż PIT. Dostajemy informację, jaki formularz nas obowiązuje. Przedsiębiorcy na skali rozliczają się na PIT-36, liniowcy składają PIT-36L, a ryczałtowcy PIT-28.

W e-PIT za 2023 r. tylko informacje od płatnika i zaliczki

Na tej stronie mamy też zakładkę „dane źródłowe”. Są tam informacje od płatników dla przedsiębiorców, którzy w 2023 r. zarabiali również na inne sposoby, np. na etacie, zleceniu czy umowie o dzieło. - Te dane są uwzględnione w zeznaniu PIT-36 sporządzanym przez przedsiębiorców na skali. Liniowcy i ryczałtowcy mają je w osobno składanym zeznaniu PIT-37 – tłumaczy Grzegorz Gębka.

W tym miejscu znajdziemy także kwoty zaliczek (ryczałtu), które płaciliśmy za poszczególne miesiące (kwartały) od dochodu (przychodu) z działalności.

- Dzięki temu wiemy, ile fiskus dostał i czy czasem nie potrącił sobie czegoś na poczet jakichś zaległości – mówi Grzegorz Gębka.

Do zeznania e-PIT wpisujemy przychody i koszty

I to na razie wszystko. Resztę przedsiębiorca musi wpisać sam. Przede wszystkim przychody z działalności (także te, które są zwolnione z podatku). Rozliczający się na skali i liniówce wykazują też koszty ich uzyskania (ryczałtowcy kosztów nie odliczają). Te dane podajemy na podstawie dokumentacji księgowej (np. podatkowej księgi przychodów i rozchodów).

Potem jest rubryka na składki na ubezpieczenia społeczne. Przedsiębiorcy na skali albo liniówce wpisują je, jeśli nie zostały zaliczone do kosztów i mają być odliczone od dochodu. Ryczałtowcy mogą odliczyć je od przychodu. W e-PIT dla przedsiębiorców na skali znajdą się także składki na ubezpieczenia społeczne przepisane z informacji od płatników.

- Przedsiębiorcy na liniowym PIT i na ryczałcie mają też ulgę na składki zdrowotne. Ci pierwsi podają ich kwotę (do wysokości 10 200 zł), jeśli mają być odliczone od dochodu (i wcześniej nie były zaliczone do kosztów). Drudzy mogą odliczyć połowę składek zdrowotnych od przychodu – tłumaczy Grzegorz Gębka.

Następny krok: wpisujemy zaliczki (albo kwoty ryczałtu) należne za poszczególne miesiące (kwartały). Na tej stronie znajdują się też podane przez skarbówkę miesięczne (kwartalne) wpłaty.

Na kolejnym etapie przedsiębiorca może podać różne informacje, np. o tym, że prowadził księgi rachunkowe, choć nie miał takiego obowiązku. Potem mamy podsumowanie i klikamy Utwórz PIT.

Zeznanie jest już gotowe, ale uwaga – nie wysyłajmy go, jeśli chcemy skorzystać z jakichś ulg.

Zeznanie e-PIT trzeba uzupełnić o podatkowe ulgi

- W zestawieniu od fiskusa jest tylko ulga na dzieci przepisana z poprzedniego zeznania. Inne preferencje musimy wpisać sami – wskazuje Grzegorz Gębka.

Jakie to preferencje? Najwięcej możliwości mają przedsiębiorcy na skali. Przede wszystkim mogą rozliczyć się razem z małżonkiem albo samotnie wychowywanym dzieckiem. Taki sposób opodatkowania może dać spore korzyści, ale pamiętajmy, że fiskus proponuje zeznanie indywidualne. Trzeba więc zmienić sposób rozliczenia.

Przedsiębiorcom na skali przysługuje też cały pakiet ulg. Uboższy asortyment mają ryczałtowcy i liniowcy. Nie rozliczą się z małżonkiem, nie skorzystają z ulgi na dzieci. Za to wszyscy przedsiębiorcy mogą odliczyć stratę z poprzednich lat.

A co z odpisem 1,5 proc. podatku? W e-PIT jest wpisana organizacja pożytku publicznego, która znajdowała się w poprzednim zeznaniu (pod warunkiem że nadal figuruje w wykazie uprawnionych). Jeśli chcemy zmienić organizację, powinniśmy wybrać inną.

Po uzupełnieniu zeznania pokazuje się informacja o nadpłacie lub kwocie do zapłaty. Jeśli wszystko jest w porządku możemy je zaakceptować i wysłać.

W e-PIT od fiskusa nie trzeba wypełniać załączników. Zostaną one utworzone automatycznie na podstawie podanych informacji.

RAMKA

Nadpłata i zwrot
Ile będziemy czekać na zwrot podatku

Jeśli wyliczony w zeznaniu rocznym podatek jest mniejszy niż suma wpłat za poszczególne miesiące (kwartały) przedsiębiorca wykazuje nadpłatę. Ile musi czekać na jej zwrot? Z przepisów wynika, że jeśli złożyliśmy zeznanie elektronicznie, to do 45 dni (papierowo do trzech miesięcy). Ministerstwo Finansów podkreśla jednak, że skarbówka oddaje nadpłaty szybciej. Informuje też, że w zeszłym roku średni czas zwrotu PIT wynosił 19 dni. Zeszły rok był zresztą rekordowy pod względem wysokości zwrotów (nadpłaty wykazano w ponad 15,7 mln zeznań, fiskus oddał ponad 27 mld zł). Wynikało to głównie z obniżki stawki PIT wprowadzonej przy poprawianiu Polskiego Ładu. W 2023 r. takich prezentów nie było. Na zwrot PIT mogą liczyć głównie ci, którzy nie korzystali na bieżąco, choć mieli do tego prawo, z podatkowych preferencji, np. zwolnienia dla rodziców z czwórką (albo więcej) dzieci. A także podatnicy, którzy mają ulgi wykazywane dopiero w zeznaniu, np. odliczają od dochodu wydatki na ekologiczne ogrzewanie domu (więcej o możliwych zwrotach pisaliśmy w „Rzeczpospolitej” z 30 stycznia)

Czytaj więcej

Twój e-PIT po raz pierwszy też dla przedsiębiorców. Wszystko co trzeba wiedzieć

Czytaj więcej

Trwa oblężenie Twój e-PIT. Podatnicy mają problemy

Przedsiębiorcy po raz pierwszy dostali od skarbówki wstępnie wypełnione zeznania roczne. Można je znaleźć na stronie podatki.gov.pl w e-Urząd Skarbowy.

- To spore ułatwienie dla przedsiębiorców. Jednak ci, którzy liczyli, że fiskus wszystko za nich zrobi, mogą się srodze rozczarować. W zeznaniu od skarbówki są tylko podstawowe dane, najważniejsze rzeczy trzeba wpisać samemu – mówi Grzegorz Gębka, doradca podatkowy w kancelarii GTA.

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konsumenci
Paliwo będzie droższe o 50 groszy na litrze, rachunki za gaz o jedną czwartą
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
Podatki
Wykup samochodu z leasingu – skutki w PIT i VAT
Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Nieruchomości
Wywłaszczenia pod inwestycje infrastrukturalne. Jakie mamy prawa?