Trwa oblężenie Twój e-PIT. Podatnicy mają problemy

Czwartek 15 lutego to pierwszy dzień, kiedy można rozliczać PIT za 2023 rok. Od samego rana podatnicy mają jednak problemy z usługą Twój e-PIT.

Publikacja: 15.02.2024 10:11

Portal podatki.gov.pl

Portal podatki.gov.pl

Foto: PAP/Marcin Bielecki

Dla podatników rozliczających się elektronicznie szczególnie atrakcyjna jest usługa Twój e-PIT, oferująca deklaracje wstępnie wypełnione przez administrację skarbową. W ubiegłym roku skorzystało z niej 12 mln podatników, a 8 mln wybrało inne formy elektronicznych rozliczeń, np. system e-Deklaracje. W tym roku Twój e-PIT po raz pierwszy zaproponuje wstępne rozliczenia przedsiębiorcom.

Są problemy z logowaniem do Twój e-PIT

W czwartek 15 lutego, czyli w pierwszym dniu sezonu rozliczeń internauci skarżą się na problemy z logowaniem do konta Twój e-PIT na stronie podatki.gov.pl. Jak podaje portal interia.pl, nawet jeśli uda się już zalogować, to można natrafić na inne nieprawidłowości. W tym związane z wylogowaniem z systemu, co następuje samoistnie. Ponadto poszczególne elementy usługi wczytują się wolniej niż można tego oczekiwać.

Warto pamiętać, że czasu na rozliczenie się ze skarbówką mamy sporo, bo termin upływa we wtorek 30 kwietnia.

Czytaj więcej

Przy rozliczeniu PIT za 2023 r. pomoże chatbot

Co podatnicy znajdą w zeznaniach w usłudze Twój e-PIT

Przypomnijmy, iż w usłudze Twój e-PIT podatnicy znajdą dane, które posiada skarbówka. U tych, którzy zarabiają na etacie, zleceniach, umowach o dzieło, czy w zarządach, będą to przede wszystkim informacje ze sporządzanych przez płatników PIT-11. Czyli przychody, koszty, dochody, składki, zaliczki. W deklaracjach będzie też wpisany ostateczny podatek oraz kwota do zapłaty albo zwrotu.

Co zrobić z wypełnionym przez fiskusa zeznaniem? Wystarczy tylko zaakceptować i sprawa załatwiona. Można też nic nie robić. Wtedy skarbówka uzna, że zeznanie zostało złożone 30 kwietnia (to ostatni dzień na rozliczenie).

Zawsze lepiej jednak spojrzeć do wyliczeń fiskusa i sprawdzić czy wszystko jest w porządku. Na pewno w e-PIT powinni zaingerować ci, którzy mają prawo do różnego rodzaju preferencji. Przykładowo, chcą się rozliczyć wspólnie z małżonkiem bądź samotnie wychowywanym dzieckiem. Deklarację powinny też uzupełnić osoby, które korzystają z ulg.

Czytaj więcej

Rusza akcja Twój e-PIT. Zwroty podatku będą mniejsze niż w 2023 roku
Zawody prawnicze
Korneluk uchyla polecenie Święczkowskiego ws. owoców zatrutego drzewa
Zdrowie
Mec. Daniłowicz: Zły stan zdrowia myśliwych nie jest przyczyną wypadków na polowaniach
Nieruchomości
Odszkodowanie dla Agnes Trawny za ziemię na Mazurach. Będzie apelacja
Sądy i trybunały
Wymiana prezesów sądów na Śląsku i w Zagłębiu. Nie wszędzie Bodnar dostał zgodę
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego