Podatek minimalny ma obowiązywać od 2025 roku. Za kilka tygodni będzie projekt

Już w marcu będzie znany projekt ustawy wprowadzającej w Polsce globalny podatek minimalny. Ministerstwo Finansów na razie nie przesądza, co z istniejącym już krajowym podatkiem o podobnej nazwie.

Publikacja: 13.02.2024 13:26

Podatek minimalny ma obowiązywać od 2025 roku. Za kilka tygodni będzie projekt

Foto: Adobe Stock

Ministerstwo Finansów pracuje nad obszernym, około 140-stronicowym projektem ustawy, która wdroży w Polsce podatek wyrównujący opodatkowanie wielkich międzynarodowych korporacji. – W marcu projekt ma być gotowy, pracujemy nad tym dzień i noc. To teraz dla nas najważniejsze zadanie – zadeklarował we wtorek Jarosław Szatański, dyrektor departamentu podatków bezpośrednich w Ministerstwie Finansów. O planach wdrożenia podatku minimalnego, (zwanego w międzynarodowej nomenklaturze jako Pillar 2) opowiadał podczas Kongresu Podatków i Rachunkowości zorganizowanego przez firmę KPMG.

Podatek minimalny od przyszłego roku

Jak deklarował Szatański, ustawa wprowadzająca ten podatek ma wejść w życie 1 stycznia 2025 r. Przyznał, że nastąpiło opóźnienie we wdrażaniu tej regulacji. Jest ona bowiem przewidziana europejską dyrektywą 2022/2523, która powinna była zostać implementowana do końca 2023 r.

Czytaj więcej

Co to jest podatek minimalny i kto go płaci

Globalny podatek minimalny ma być kolejnym instrumentem zapobiegającym uchylaniu się od opodatkowania przez międzynarodowe firmy. Mają one płacić tę daninę w krajach, w których efektywna stopa podatku dochodowego wynosi u nich mniej niż 15 proc. Według szacunków MF, po jego wprowadzeniu płaciłoby go w Polsce bezpośrednio około 40 firm, ale wraz ze wszystkimi ich spółkami zależnymi za granicą objąłby ok. 7-8 tys. podmiotów.

Podatek minimalny i ulgi strefowe

Sama konstrukcja tego podatku jest dość skomplikowana i uwzględnia korzystanie z rozmaitych czynników wpływających na podstawę opodatkowania, w tym krajowych ulg podatkowych. Jednak, jak deklarował Jarosław Szatański, implementacja Pillar 2 nie wpłynie na istniejące w polskim prawie ulgi, w tym w specjalnych strefach ekonomicznych i w Polskiej Strefie Inwestycji.

W Polsce z początkiem 2024 r. zaczęły obowiązywać przepisy o podatku o identycznej nazwie, ale o zupełnie innej konstrukcji. Wprowadzono go w ramach tzw. polskiego Ładu pod hasłem zwalczania unikania opodatkowania przez międzynarodowe korporacje, ale w rzeczywistości dotyczy także krajowych firm. Miałyby go płacić firmy wykazujące straty albo niską rentowność. Na razie nie zapłaciła go żadna firma, gdyż ma być rozliczany po zakończeniu roku. Jarosław Szatański, pytany o losy tego podatku, nie przesądził jednak o jego przyszłości. – Rozważamy różne scenariusze – oświadczył.

Czytaj więcej

Branża handlowa jest szczególnie narażona na opodatkowanie
Sądy i trybunały
Sędzia Piebiak może stracić immunitet. Oskarża go były lider KOD
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Konsumenci
Frankowicze mają nowy sposób na banki. Donoszą do prokuratury
Podatki
Ryczałtowcy chcą dzielić biznes, by obniżyć składkę zdrowotną
Praca, Emerytury i renty
Będzie dodatkowa waloryzacja emerytur i rent. Rząd odsłania karty
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Nieruchomości
Mieszkania społeczne. Koniec wyodrębniania na własność