Dywidenda dla rzeczywistego właściciela bez podatku u źródła

Warunki zwolnienia z podatku u źródła może spełniać także podmiot, który nie jest bezpośrednim odbiorcą dywidendy, lecz jest jej rzeczywistym właścicielem. W konsekwencji ustawowy warunek posiadania co najmniej 10 proc. udziałów (akcji) nieprzerwanie przez co najmniej dwa lata może zostać spełniony również wtedy, gdy rzeczywisty właściciel spełnia te warunki w odniesieniu do spółki pośredniczącej, a ta względem spółki wypłacającej dywidendy.

Publikacja: 04.12.2023 02:00

Dywidenda dla rzeczywistego właściciela bez podatku u źródła

Foto: Adobe Stock

Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 14 września 2023 r. (III SA/Wa 1513/23).

Spółka należy do międzynarodowej grupy. Większość udziałów ma spółka matka pełniąca funkcję spółki holdingowej. Spółka matka posiada bezpośrednio 55 proc. udziałów, których jest właścicielem, przez ponad dwa lata. W ramach grupy inny podmiot (dalej ,,C”) pełni funkcję właścicielską wobec spółki matki posiadając w niej 100 proc. udziałów przez ponad dwa lata. W przyszłości spółka córka planuje wypłacać spółce matce dywidendy przekraczające 2 mln zł. W momencie wypłaty spółka córka będzie posiadać aktualne certyfikaty rezydencji podatkowej od duńskich organów podatkowych potwierdzające, że spółka matka i C mają rezydencję podatkową w Danii. Spółka córka otrzymała od C oświadczenie, w którym C potwierdza, że jest rzeczywistym właścicielem dywidendy oraz że nie jest podmiotem zobowiązanym do przekazania należności innemu podmiotowi.

Pozostało 83% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Prawo karne
Słynny artykuł o zniesławieniu ma zniknąć z kodeksu karnego
Prawo karne
Pierwszy raz pseudokibice w Polsce popełnili przestępstwo polityczne. W tle Rosjanie
Podatki
Kiedy ruszy KSeF? Ministerstwo Finansów podało odległy termin
Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Podatki
Ministerstwo Finansów odkryło karty, będzie nowy podatek. Kto go zapłaci?
Materiał Promocyjny
Co czeka zarządców budynków w regulacjach elektromobilności?