Uboczna korzyść nie przesądza o opodatkowaniu całości

Spalanie śmieci z możliwością odzysku energii ma charakter kompleksowy i należy je klasyfikować jako usługę termicznego przekształcania odpadów z 8 proc. stawką VAT.

Publikacja: 22.11.2023 02:00

Uboczna korzyść nie przesądza o opodatkowaniu całości

Foto: Adobe Stock

Spór w sprawie dotyczył klasyfikacja dla VAT termicznej obróbki odpadów. Konkretnie chodziło o to, czy taka działalność to kompleksowa usługa termicznego przekształcania (spalania) odpadów, podlegająca 8 proc. stawce VAT.

Z wnioskiem o taką interpretację wystąpił podatnik, który działa w Polsce za pośrednictwem oddziału. Wskazał, że bierze udział w inwestycji w ramach partnerstwa publiczno – prywatnego. Jednym z etapów zamówienia, które może być efektem tej procedury jest obsługa wybudowanej instalacji. W świetle ustawy o odpadach jest ona kwalifikowana jako spalarnia odpadów, której głównym celem i funkcją jest termiczne przekształcanie (spalanie) odpadów. Niemniej z wniosku wynikało, że wybudowany zakład będzie miał możliwość odzysku energii, co jest podyktowane wymogami prawnymi oraz ekonomicznymi. Zdaniem firmy samo to nie sprawia jednak, że w świetle obowiązujących przepisów spalarnia odpadów traci swój charakter i staje się np. zakładem energetycznym.

Pozostało 83% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Sądy i trybunały
Rosati: Manowska blokuje posiedzenie Trybunału Stanu
Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Sądy i trybunały
Jest nowy prezes sądu w Olsztynie. W miejsce Macieja Nawackiego
Prawnicy
Prokurator Ewa Wrzosek: Nie popełniłam żadnego przestępstwa
Prawnicy
Rzecznik dyscyplinarny adwokatów przegrał w sprawie zgubionego pendrive'a