Opłaty za studia sprzed paru lat nie są kosztem działalności

Fiskus zabrania rozliczać w firmie wydatki na studia, na które przedsiębiorca uczęszczał jeszcze przed założeniem biznesu.

Publikacja: 13.11.2023 02:00

Opłaty za studia sprzed paru lat nie są kosztem działalności

Foto: Adobe Stock

O rozliczenie takich wydatków zapytał jeden z naszych czytelników. Przez kilka lat pracował na etacie i pracodawca finansował mu studia. Teraz zwolnił się z pracy i założył własną działalność. Musiał jednak zwrócić byłemu pracodawcy opłaty za naukę (tak wynikało z umowy o finansowanie edukacji, którą z nim zawarł). Czy może zaliczyć wydatki do podatkowych kosztów swojego biznesu?

Generalnie wydatki związane z podnoszeniem kwalifikacji przedsiębiorcy powinny być akceptowane przez skarbówkę. Właściciel firmy uczy się bowiem po to, aby poszerzyć swoje kompetencje i dzięki temu więcej zarabiać. W praktyce jednak fiskus dość surowo podchodzi do wydatków na edukację. Często twierdzi, że nabyte na kursach i studiach umiejętności nie przydadzą się w działalności gospodarczej, szczególnie wtedy, gdy dotyczą czegoś innego niż to co obecnie robimy w firmie. Dopóki więc przedsiębiorca nie poszerzy zakresu działalności o dziedzinę życia, którą się zajmuje na studiach, ma małe szanse na pozytywną interpretację skarbówki.

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Zamów w promocji 99 zł za pierwszy miesiąc, każdy kolejny w cenie 219zł

Korzystaj z nieograniczonego dostępu m.in. do artykułów, raportów prawnych i ekonomicznych, specjalistycznych rankingów a także weekendowego wydania „Plus Minus”.
Możesz zrezygnować w każdej chwili.

Prawo dla Ciebie
Koniec abonamentu RTV. Ma go zastąpić opłata w wysokości 8-9 zł miesięcznie
Prawo karne
Prezydent Andrzej Duda ułaskawił prawicowego publicystę
Konsumenci
TSUE orzekł na korzyść frankowiczów. Co ten wyrok oznacza dla banków
Prawo dla Ciebie
Sąd rozstrzygnie spór między córką i wdową po Grzegorzu Ciechowskim
Zawody prawnicze
Adwokatura przyjęła nowe zasady wykonywania zawodu. Zmiany w etyce i zastępstwach
Materiał Promocyjny
Jakie technologie czy też narzędzia wspierają transformację cyfrową biznesu?