Darowizna dla rady rodziców bez ulgi w PIT

Wpłaty na szczytne cele można odliczyć od dochodu. Obdarowanym musi być jednak organizacja pozarządowa. Rada rodziców taką organizacją nie jest. Darowizna dla rady rodziców bez ulgi w PIT

Publikacja: 02.10.2023 20:15

Darowizna dla rady rodziców bez ulgi w PIT

Foto: Adobe Stock

Z pytaniem w tej sprawie zwrócił się do nas jeden z czytelników. W szkole, do której chodzą jego dzieci, powstała rada rodziców. Wpłaca na jej konto składki, które mają być przeznaczone m.in. na wycieczki oraz imprezy szkolne. – Poszła fama, że składki są darowiznami, które można odliczyć od dochodu w zeznaniu PIT. Czy to prawda? – pyta czytelnik.

Odpowiedź jest przecząca. Wpłat na radę rodziców nie odliczymy od dochodu w zeznaniu rocznym.

– Ustawa o PIT określa, na jakie darowizny przysługuje ulga. Przede wszystkim od dochodu można odliczyć wpłaty na rzecz organizacji pozarządowych prowadzących działalność pożytku publicznego, np. fundacji czy stowarzyszeń. Rada rodziców taką organizacją nie jest. To organ społeczny, grupa, której kompetencją jest reprezentowanie ogółu rodziców uczniów – tłumaczy Monika M. Brzostowska, doradca podatkowy w kancelarii KiB.

Takie jest też stanowisko fiskusa. Urzędnicy podkreślają, że ulga ma dwa warunki, które trzeba spełnić łącznie. Po pierwsze, darowizna musi być przekazana na działalność pożytku publicznego. Są to m.in. działania dotyczące nauki, szkolnictwa wyższego, edukacji, oświaty, wychowania czy wypoczynku dzieci i młodzieży. Po drugie, obdarowanym musi być określony podmiot, czyli organizacja pozarządowa, o której mówi ustawa o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Rada rodziców jest jedynie społecznym organem szkoły i nie można jej uznać za organizację pozarządową w rozumieniu art. 3 ust. 2 tej ustawy. Drugi warunek nie jest więc spełniony – twierdzi fiskus.

Czytaj więcej

Publiczne przedszkola są bezpłatne tylko w teorii

Monika M. Brzostowska przypomina, że przepisy pozwalają też na odliczenie darowizn przekazywanych szkołom zawodowym. Taką ulgę mają przedsiębiorcy.

– Wpłata na rzecz rady rodziców to jednak zupełnie co innego – podkreśla ekspertka.

Reasumując, czytelnik nie może skorzystać z ulgi. Odliczenie wpłat na konto rady rodziców od dochodu oznaczałoby zaniżenie podatku i mogłoby zostać łatwo wyłapane przez skarbówkę. Jeśli bowiem odliczamy darowiznę w zeznaniu rocznym, musimy w nim wpisać (a konkretnie w załączniku PIT/O) nazwę obdarowanego podmiotu.

Na koniec warto wspomnieć, że wśród podatników pokutuje wiele błędnych przekonań o możliwości korzystania z opisanej ulgi. Na przykład odliczania opłat za treningi dzieci, które na przelewach są opisywane jako darowizny, choć takimi darowiznami faktycznie nie są (szerzej na ten temat pisaliśmy w „Rzeczpospolitej” z 14 kwietnia).

Czytaj więcej

Opłata za trening nie jest darowizną, więc nie ma ulgi podatkowej

Czytaj więcej

Pułapki na rodzinne darowizny. Jak przekazać pieniądze by skorzystać z ulgi

Z pytaniem w tej sprawie zwrócił się do nas jeden z czytelników. W szkole, do której chodzą jego dzieci, powstała rada rodziców. Wpłaca na jej konto składki, które mają być przeznaczone m.in. na wycieczki oraz imprezy szkolne. – Poszła fama, że składki są darowiznami, które można odliczyć od dochodu w zeznaniu PIT. Czy to prawda? – pyta czytelnik.

Odpowiedź jest przecząca. Wpłat na radę rodziców nie odliczymy od dochodu w zeznaniu rocznym.

Pozostało 83% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Sąd Najwyższy: zasiedzenie działki za miedzą nie dla każdego sąsiada
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
Zdrowie
Jak uzyskać pieniądze za błędy medyczne. Odpowiadamy na pytania
Nieruchomości
Większe odległości od działki sąsiada. Jakie zmiany się szykują
Materiał Promocyjny
Mazda CX-5 – wszystko, co dobre, ma swój koniec
Za granicą
Wakacje 2024 z biurem podróży. Jakie mam prawa podczas wyjazdu wakacyjnego?
Materiał Promocyjny
Branża bankowa gorszy okres ma za sobą